1.10.2017 / Gösterim Sayısı : 1063

45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi Başladı

#45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi Başladı


45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi Bakanlığımız ev sahipliğinde İstanbul'da başladı.

Kongrenin açılışına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Apimondia-Dünya Arıcılar Birliği Başkanı Philip McCabe, Altıparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin ve ayrıca Somali Tarım Bakanı ve çok sayıda yabancı ülke temsilcisiyle birlikte toplam 120 ülkeden 12 bin kişi kayıt yaptı.

Kongrenin açılışında konuşan Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba ülkemizin 3'te 1'i endemik olan yaklaşık 12 bin tür bitki çeşitliliğine ev sahipliği yaptiğını ve 106 bin tonluk bal üretimiyle dünyada Çin'den sonra ikinci sırada bulunduğunu belirterek arıcılığa daha fazla destek verileceğini vurguladı.

Fakıbaba bal arılarının doğadaki en büyük tozlayıcı böcek grubunu oluşturduğunu anımsatarak, şöyle devam etti: 

"Bilim adamı Albert Einstein, 'Eğer arılar yeryüzünde kaybolursa insanlık sadece 4 yıl hayatını sürdürebilir' diyerek arıların polinasyondaki önemini vurgulamıştır."

Bakan Fakıbaba, konuşmaların ardından kongre kapsamında yer alan fuar alanında üreticilerle bir araya gelerek, arıcılık ve bal üretimi hakkında bilgi aldı. Stantları gezerken ikram edilen balın da tadına bakan Fakıbaba'nın katılımıyla kurdele kesimi gerçekleştirildi.

Apimondia üyesi çok sayıda ülkenin stant açtığı kongre altı gün boyunca devam edecek.''