26.9.2017 / Gösterim Sayısı : 1522

Tohumculuk Sektörünün Değerlendirilmesi

#toh20170926
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA'nın katılımıyla 23.09.2017 tarihinde Tohumculuk Sektörünün Değerlendirilmesi amacıyla toplantı düzenmiştir. Toplantıya Bakanlık yekilileri ile Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz ve beraberindeki heyet katılım sağlamıştır.

Yapılan toplantıda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA tohumculuğu ve organik tarımı çok önemsediğini, sektörün daha da geliştirilmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını ve sektör taleplerinin mutlaka değerlendirileceğini ifade ettiler. 

Yapılan toplantıda ilgili kanun ve ikincil mevzuatlarda yapılacak güncellemeler, Tohumculuk destekleri, rekabet koşullarının iyileştirilmesi, piyasa denetimleri, AR-GE ve tohumculuk sektörünün kredi ihtiyaçları başta olmak üzere bir dizi konu gündeme geldi. 

Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mesut AKDAMAR sektörün gelişimi ile ilgili olarak yoğun bir şekilde çalıştıklarını, sektöre bu güne kadar 1,6 milyar TL den fazla destek verdiklerini ve sektörün artarak desteklenmesi noktasındaki kararlılıklarını ifade ettiler.
''