T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çalışan ve üreten Türkiye, kısa sürede çok daha önemli mesafeler alacak

Yayın Tarihi : 6.9.2017

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti iktidarı döneminde tarım alanında önemli mesafelerin alındığına işaret ederek "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının adının Üretim Bakanlığı olarak değiştirmek lazım. Üreteceğiz, ihraç edeceğiz, insanlar zengin olacak, ülkemiz daha büyük bir ülke olacak. Çalışan ve üreten Türkiye'nin kısa sürede çok daha önemli mesafeler alacağına inanıyorum." dedi.

Fakıbaba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tarım potansiyelinin Milli Tarım Projesi sayesinde tam kapasiteyle kullanılmasının planlandığını söyledi.

Çiftçinin, üreticinin bilinçlendirilmesini önemsediklerini vurgulayan Fakıbaba, kısa süre içinde daha detaylı bilgilendirmelerin yapılması için de çeşitli projelerin oluşturulmasının planlandığını ifade etti.

Sertifikalı tohum kullanımını da yaygınlaştırmak istediklerini anlatan Fakıbaba, verimli ürünlerin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge çalışmalarına da ağırlık vereceklerine dikkati çekti.

"Bu bölgeye, bereketli toprağından dolayı göz dikiyorlar"

Verimli tarım arazilerinin suyla buluşturulmasına çok büyük önem verdiklerini vurgulayan Fakıbaba, "Suyu toprakla buluşturduğunuz zaman emin olun 7-8 problemi çözmüş oluyoruz. Ürün elde ettikçe akabinde tarıma dayalı sanayi kendiliğinden gelişecektir. Ülkemizin tarımsal üretimde ana üretim yerlerinden birisidir Güneydoğu. Ben bütün Türkiye'nin tarım bakanıyım ama bu bölge bereketli hilaldir. Bu bölgeye göz dikmelerinin nedeni petrol falan değil, bu bölgenin bereketli hilalinden, toprağından dolayıdır. Bu Güneydoğu coğrafyası bereketli toprağın tam merkezidir, biz bu toprağı harekete geçirir isek emin olun bu bölge bütün Türkiye'yi ve Avrupa'yı besler." diye konuştu.

"AK Parti iktidarı döneminde tarım alanında önemli mesafeler alındı"

Fakıbaba, gelecek 30 yılda dünyanın en büyük problemlerinden birisinin gıda sorunu olacağının öngörüldüğünü, Türkiye'nin söz konusu sorunla karşılaşmaması için önlemini önceden alması gerektiğini dile getirdi.

AK Parti iktidarı döneminde tarım alanında önemli mesafelerin alındığına işaret eden Fakıbaba, şu anda yaklaşık 50 milyar dolarlık tarımsal hasılaya ulaştıklarına değindi.

Tarımın dünya açısından stratejik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Fakıbaba, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak dışarıdan gıda ve hayvan ithal etmem, tarım ürünleri ithal etmem beni vicdanen çok rahatsız etmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının adının Üretim Bakanlığı olarak değiştirmek lazım. Üreteceğiz, ihraç edeceğiz, insanlar zengin olacak, ülkemiz daha büyük bir ülke olacak." dedi.

"Güneydoğu'nun problemlerini kısa sürede çözmeyi hedefliyoruz"

Fakıbaba, refah seviyesi daha yüksek olan bir Türkiye hayali için hükümet olarak büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

Sorunların halledilmesi noktasında herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Fakıbaba, partisinin kurmaylarının halkın sorunlarının ve taleplerinin yakın takipçisi olduğunu dile getirdi.

Vatandaşın taleplerinin yerinde dinlenilerek çözüme kavuşturulmasının büyük önem taşıdığını anlatan Fakıbaba, bu kapsamda parti olarak sürekli sahada ve halkla iç içe olduklarını belirtti.

Güneydoğu'nun problemlerini kısa sürede çözmeyi hedeflediklerini vurgulayan Fakıbaba, "Güneydoğu'nun en önemli problemi enerjidir, enerji problemi çözülecektir, işsizlik oranı düşecektir, mevsimlik tarım işçisi problemi de kısa sürede çözülecektir. Gerçekten terör, temelinden halledilecek ve sarsılacaktır. Ben bunu tüm inancımla söylüyorum. Benim hemşehrilerim buradan kalkıp Polatlı'ya, Eskişehir'e ve Konya'ya gidiyor, onlarla ilgili de çalışma yapıyoruz." diye konuştu.

Bölgenin işsizlik probleminin çözülmesi için de farklı proje ve kalkınma hamleleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini aktaran Fakıbaba, Türkiye'nin AK Parti iktidarı döneminde her alanda adeta çağ atladığına da değindi.

Partisinin milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla çok iyi bir ekip olduğunu ifade eden Fakıbaba, çalışan ve üreten Türkiye'nin kısa sürede çok daha önemli mesafeler alacağına inandığını vurguladı.

Bakan Fakıbaba, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de 80 milyonluk bir aileyiz, el ele verirsek güzel şeyler yaparız. El ele veremezsek vallahi başarılı olamayız. Onun için bizim birliğimiz ve beraberliğimiz ve dirliğimiz çok önemlidir. Allah bizi bunlardan alıkoymasın. Biz birlikte Türkiye'yiz. Birlikte bütün insanları kucaklayalım, hiçbir ayrım yapmadan 80 milyonu kucaklayalım istiyoruz. Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı, Alevi'si, Çerkez'i, Laz'ı hiçbir ayrım yapmayalım. Bu ülke gerçekten AK Parti iktidarı döneminde önemli bir mesafe almıştır ve bu gittikçe de artarak devam edecektir."