T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem toplantısı protokolü imzalandı

Yayın Tarihi : 15.9.2017

Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı, 13-14 Eylül 2017 tarihinde Antalya'da gerçekleştirildi.

Teknik araştırma ve ticari konularda işbirliğinin yanı sıra kırsal kalkınma, tarımsal ticaret gibi konuların görüşüldüğü ve iki gün süren toplantının sonunda, iki ülkenin talep ve isteklerinin bir araya getirildiği mutabakat metni hazırlandı. Metne, Türkiye adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Rusya Federasyonu adına da Tarım Bakan Yardımcısı Evgeniy Gromiko imza koydu.

İmza töreninde konuşan Daniş, iki gündür süren toplantılar sonunda "ortak mutabakat metni" ortaya konulduğunu söyledi. Başta sebze ihracatı olmak üzere, beyaz ve kırmızı et ihracatı, domates, patlıcan ve nar konularında özel görüşmelerde bulunduklarını ifade eden Daniş, genel çerçevede de görüşmeler yapıldığını söyledi.

Türkiye'den Rusya'ya domates ihracatı konusunda Rusya tarafının teknik hazırlıklarını tamamladığını ifade ettiğini belirten Daniş, şunları söyledi:

"Çünkü domatesin önündeki engel hala Rusya Federasyonu'nun hükümet kararnamesidir ve bu kararnamenin kalkması gerekiyor. Beklentimiz, çok kısa bir sürede, özellikle önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu konuyla ilgili Rusya hükümetinin kararnamede değişikliğe gitmesi ve domates ihracatının önünün açılması. Tabii bunun yanında karantina anlamında bazı görüşmeler vardı. Bunların süratle çözülmesi için kararlar aldık. Dolayısıyla faydalı görüşmeler oldu, teknik anlamda tarafların birbirine daha fazla yaklaştığı, sorunların geride bırakıldığı tarım yürütme kurulu toplantısı oldu. Ümit ediyoruz ki bu görüşmeler her iki ülkenin üreticileri için de, tüketicileri için de hayırlı olur."

Domatesle ilgili alınan kararı normale döndürmek için çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Daniş, bunun yanında karşı tarafın karantina anlamında kendilerinden taleplerinin olduğunu ve bu teknik meseleyle ilgili de çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Karşılıklı talepler konusunda her iki ülkenin üzerine düşeni yapması gerektiğinin altını çizen Daniş, "Birtakım sorunlarımızı geride bıraktık, umuyoruz ki önümüzdeki süreçte bu kısıtlamalar süratle kalksın, eskiden olduğu gibi ileriye gidilmesi için beklentimiz ve mutabakatımız var." dedi.

"Domates ihracatıyla ilgili makul bir sürede karar alınacağı kanaatindeyiz"

Rusya Federasyonu Tarım Bakanı Yardımcısı Evgeniy Gromiko ise iki ülke arasında 2015 yaşanan talihsiz olayın ardından eski ticaret hacminin tesis edilmesi için çalıştıklarını ifade ederek, "Bununla ilgili kısıtlama malum hükümet kararnamesi ile Bakanlar Kurulu tarafından getirildi. Dolayısıyla kaldırılması için aynı usulde karar çıkması gerekiyor. Biz Rus Tarım Bakanlığı olarak, Türk Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile iş birliği içinde bunun önünü açacak, gerekli altyapı hazırlıkları, çalışmaları yaptık. Bu kısıtlamanın teknik yönden, bitki güvenliği yönünden bir mahsuru olmadığına dair kanaati dönüşümüzde hükümetimize bildireceğiz." diye konuştu.

Domatesle ilgili bir takvim sunamamakla birlikte hükümetin bu konudaki kararı açıklamasıyla sorununun çözüleceğini belirten Gromiko, "Domates ihracatıyla ilgili somut bir tarih vermek zor ama makul bir sürede, aylar sürmeden bir karar alınacağı kanaatindeyiz. Çünkü bu konudaki üreticilerin de önünü görebilmesi adına net bir karar çıkması bekliyor. Yakın bir gelecekte bu sorunların çözümlenebileceğini düşünüyorum." dedi.

Toplantının ikinci gününde, iki ülkenin iş adamları karşılıklı yatırım potansiyelleri ve fırsatlarını değerlendirmek üzere görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye ve Rusya arasında 2010 yılında imzalanan tarım alanındaki işbirliği anlaşmasından sonra ilk kez gerçekleştirilen toplantıya AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ali Recep Nazlı ve Rusya Tarım Bakanlığı Dış İşleri Genel Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Maxim Markovich eşbaşkanlık yaptı.

Türkiye-Bulgaristan Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı

Türkiye-Bulgaristan Tarım Yürütme Komitesi 13. Dönem Toplantısı da, Edirne'de 15 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Toplantıda iki ülke arasında işbirliğinin ve tarımsal ticaretinin artırılması hususlarının yanı sıra tarımsal araştırma, tarımsal ticaret, bitkisel üretim, balıkçılık ve kırsal kalkınma gibi konular ele alındı. Toplantının sonunda bir mutabakat metni imzalandı.

Toplantı, Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ve mevkidaşı arasında yapılacak ikili görüşmenin ardından sona erdi.

Türkiye ve Bulgaristan'ın tarım ve hayvancılık anlamında birbirini tamamlayabilecek ülkeler olduğunu ifade eden Daniş, şunları kaydetti:

"Toplantıda özellikle hayvancılık, balıkçılık, organik tarım ve iklimin tarım üzerindeki etkileri konusunda bilimsel ortak çalışma kararları aldık. Kısa süre içerisinde karşılıklı heyetlerimiz oluşturulacak ve çalışmalarımız başlayacak. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki tarımsal ticaretimize baktığımızda 320 milyon dolar civarında olduğunu görüyoruz. Her iki ülke olarak bunun az olduğunu düşünüyoruz. En kısa sürede bunu 500 milyon dolara ve ardından 1 milyar dolara taşıma kararlılığındayız. Bu kapsamda da kasım ayı içerisinde Sofya'da kapsamlı bir Tarım İş Forumu yapmayı kararlaştırdık. Çünkü iki komşu ülkeyiz ve birbirimizi tamamlayan avantajlar var. Bu avantajları, ülke üreticilerine, tarımsal endüstriye kadar birçok alana taşıyabileceğimizi düşünüyoruz. Bulgaristan'ın bize göre hayvancılık anlamında bazı avantajları olabilir. Görüşmemizde bizim meyve-sebze anlamında Bulgaristan'a ihracatımızı arttırma yönünde konuşmalar yaptık. Tarımsal mekanizasyon ve kırsal kalkınma anlamında birçok ortak yönümüzün olduğu konusunda görüşlerimiz oldu. Yapılacak Tarım İş Forumu ile birlikte yaptığımız teknik çalışmaların ticari anlamda etkilerinin görüleceğini düşünüyoruz."