T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Geleceğimi Koruyorum” Sosyal Sorumluluk Projesi Toprak Ve Su Konulu Resim Yarışması Ödül Töreni Düzenlendi

Yayın Tarihi : 7.6.2017

Proje Cumhurbaşkanımızın Eşi Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi'nin himayelerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı- Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ve Millî Eğitim Bakanlığı-Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğinde, Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsünce gerçekleştirilmiştir.

İki yıl başarı ile yürütülmüş olan proje kapsamında 6 Haziran 2017 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu'nda elde edilen kazanımların da paylaşıldığı 30 büyükşehirde MEB tarafından düzenlenen "Toprak ve Su" konulu Resim Yarışmasında birinci olan öğrencilere ödüllerin verildiği tören gerçekleştirilmiştir. Törene Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk ÇELİK, Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ, Bakanlık temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve ilgili STK'ların yöneticileri katılmıştır. Törende resim yarışmasında illerinin birincisi olan öğrencilere sertifikaları ve hediye olarak bisikletleri dağıtılmıştır.

Sayın Bakanımız Faruk ÇELİK toprak ve su gibi yaşamın ve tarımın olmazsa olmazı iki ana doğal kaynağımızın korunması ve doğru bilinçlendirilmesinin küçük yaşlardaki çocuklarımızdan başlanılmasının önemi üzerinde durmuşlardır. Dünyada savaşların sürdüğü, dünyanın yeniden şekillendiği bir ortamda projenin adının "GELECEĞİMİ KORUYORUM" olarak seçilmesinin ne kadar doğru, isabetli ve anlamlı seçildiğinin altını çizmişlerdir. Ayrıca projeyi himayesine alan Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendiye, MEB Bakanına ve proje ekibine teşekkürlerini dile getirmişlerdir.

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ projenin başarılı çıktılarının altını çizmiş, projenin değerler eğitimine yapmış olduğu katkıları ifade ederek projeyi himayelerine alarak projesinin yaygınlaşmasında ki önemli katkılarından dolayı Sayın Hanımefendiye, Sayın Bakanımıza ve proje ekibine teşekkürlerini sunmuşlardır.

Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi konuşmalarında toprağın oluşum sürecinin zorluğundan ve dünyada milyonlarca insanın temiz su bulmakta yaşadıkları sıkıntılarından bahsetmişlerdir. Projenin bu bağlamda hedef grup olarak çocuklarımızın seçilmesinin ne kadar doğru ve isabetli olduğunun altını çizmişlerdir. Konuşmalarında proje süresince yapılan eğitimlerle ciddi manada çocuklarımızın farkındalıklarının artmış olduğunu görmenin kendilerini mutlu ettiğini dile getirmişlerdir. Her iki Bakanlığa başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür etmişlerdir.

Geleceğimi Koruyorum Projesi, iki yıl boyunca, 30 Büyükşehirde, okul öncesi, 1.2.3.4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak doğal kaynakların korunması ve kullanımı konusunda hassasiyeti yüksek nesiller yetiştirmek amacıyla hayata geçirildi. 21 Ekim 2015 tarihinde açılışı yapılan proje kapsamında su ve toprak kaynaklarının korunması ve çevre duyarlılığı içeren çeşitli eğitim programları verildi. Antalya EXPO 2016'da da tanıtım standı olan proje kapsamında, 43 farklı ülkeden gelen ziyaretçiler ve 42 ilden öğrenci, öğretmen ve ebeveynler ile 30 büyükşehirde yerinde yapılan eğitimler kapsamında toplamda 20.000 kişiye ulaşılmıştır.