Tarım İş Forumları

Türkiye - Gürcistan Tarım İş Forumu

Türkiye'den 44, Gürcistan'dan ise 120 iş adamının yer aldığı ve Türkiye'nin tarım alanında gerçekleştirilen ilk Tarımsal İş Forumu olma özelliğini taşıyan, Türkiye – Gürcistan Tarımsal İş Forumu, Bakanımız Sayın Faruk Çelik ve Gürcistan Tarım Bakanı Sayın Otar Danelia eş başkanlığında, 18 Ağustos 2016 tarihinde Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te gerçekleştirilmiştir.

Bakan Çelik, Türkiye – Gürcistan Tarımsal İş Forumu'nda, iş adamlarına hitaben yaptığı konuşmada; Türkiye ve Gürcistan arasındaki tarımsal ticaret hacminin 2015 yılında 137 milyon dolar seviyesinde olduğunu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha artırılabileceğini düşündüğünü ve bu konuda her iki ülke iş adamlarına çok iş düştüğünü dile getirmiştir.

Türkiye'nin ilk Tarımsal İş Forumu'nu Gürcistan'da gerçekleştirdiğini ve bunun da Türkiye'nin Gürcistan'a gösterdiği önemin bir işareti olduğunu ifade eden Bakan Çelik, bu toplantıların diğer ülkeler ile de gerçekleştirileceğini sözlerine eklemiştir. 

Bakan Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ülkemiz tarım üretimindeki yönlendirici görevlerinin yanı sıra tarımsal ihracatta sektöre önderlik edecek çalışmalar da gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etmiş ve Türkiye'nin tarım ticaretinde mevcut pazar çeşitliliğini arttırmaya yönelik olarak, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü altında Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu oluşturulduğunu belirtmiştir.

Türkiye-Gürcistan Tarımsal İş Forumu'na Genel Müdürlüğümüz adına Genel Müdür Sayın Ali Recep Nazlı, Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu Koordinatörü Dr. Uğur İlkdoğan ve AB Uzmanı Tolgahan Bahtiyar katılım sağlamışlardır.

Türkiye – Gürcistan Tarım İş Forumu Broşürü için tıklayınız.

Türkiye - İran Tarım İş Forumu

Tarımsal ticareti arttırmaya yönelik çalışmalar kapsamında ilki Ağustos ayında Gürcistan'la gerçekleştirilen Tarımsal İş Forumu'nun ikincisi olan, Türkiye'den 150, İran'dan ise 30'un üstünde iş adamının yer aldığı Türkiye – İran Tarımsal İş Forumu, Bakanımız Sayın Faruk Çelik ve İran Tarım Seferberliği Bakanı Sayın Mahmoud Hojjati eş başkanlığında, 25 Ekim 2016 tarihinde Ankara, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde gerçekleştirilmiştir. Foruma aynı zamanda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Daniş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Nusret Yazıcı, İran Köy Kooperatif Kurumu Genel Müdürü Hassan Safaei ile TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz katılım sağlamıştır.

Bakan Çelik, Türkiye – İran Tarımsal İş Forumu'nda, "160 milyonluk toplam nüfusa ve 100 milyar doları aşkın tarımsal hasılaya sahip iki ülkenin iş birliğiyle oluşturacağı sinerjinin, bölgenin huzur ve barışı için son derece önemli olduğuna değinmiştir.

Bakan Çelik aynı zamanda, İran'ın Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısı, Türkiye'nin de İran'ın Avrupa'ya açılan kapısı olduğunu vurgulamış, 2013'te 22 milyar doları bulan fakat geçen yıl 9,7 milyar dolara kadar gerileyen ikili ticaret hacmimizi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın koyduğu 30 milyar dolar hedefine çıkarmak için her alanda olduğu gibi tarım alanında da çalışılması gerektiğini dile getirmiş ve paralel olarak aralarında Tahran'ın da bulunduğu başkentlerde tarım müşavirlikleri açacakları müjdesini vermiştir.

İran İslam Cumhuriyeti Tarım Seferberliği Bakanı Mahmud Hojjati ise, Türkiye'nin Akdeniz iklim özelliğini taşıdığını, İran'ın ise kuzey ve batıdaki iklime benzediğini belirterek, bunun tarım alanındaki ortak çalışmaların zeminini hazırladığını dile getirmiş, Türkiye'nin özellikle ambargo döneminde İran'ın yanında durmasının, ortak çalışmalar için altyapı hazırladığını vurgulamıştır.

Sayın Hojjati aynı zamanda günümüze kadar hayvancılık, ziraat ve su ürünleri konusunda güzel iş birliklerinin yapıldığını, bu hususta Türkiye'nin, tarım alanında çok değerli rol oynayabileceğini belirtmiştir.

Açılış konuşmalarının ardından B2B (Business 2 Business) kapsamında, Türk-İran işadamları, alt sektörler bazında görüşmeler gerçekleştirmiştir. Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu aracılığıyla özel sektörlerin bir araya getirilmesi, iki ülke arasındaki tarımsal ihracatın arttırılması, yatırım imkanlarının karşılıklı konuşulması ve sorunların çözümüne hızla ulaşılabilmesi adına oldukça önem arz etmiştir. Görüşmeler sonrasında tarımsal ticaretin arttırılmasına yönelik olarak, özellikle Tohumculuk ve Tarımsal Mekanizasyon alanlarında karşılıklı işbirliği imkanları ortaya çıkmıştır.

Bakan Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ülkemiz tarım üretimindeki yönlendirici görevlerinin yanı sıra tarımsal ihracatta sektöre önderlik edecek çalışmalar da gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etmiş ve Türkiye'nin tarım ticaretinde mevcut pazar çeşitliliğini arttırmaya yönelik olarak, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü altında Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu oluşturulduğunu ve Tarımsal İş Forumları'nın sektör açısından oldukça önem arz ettiğini belirtmiştir.

İran Tarım İş Forumu Broşürü için tıklayınız.


Türkiye - Ukrayna Tarım İş Forumu

Türkiye ile Ukrayna arasındaki tarımsal ürün ticaretinde özel sektör temsilcilerinin karşılıklı diyalog kurmaları amacıyla düzenlenen Tarım İş Forumlarının üçüncüsü, Kiev'de gerçekleştirildi.

Forum, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ve Ukraynalı mevkidaşı Olga Trofimtseva'nın himayelerinde, iki ülkeden 300'ün üzerinde katılımcının iştirakiyle 28 Kasım 2016 tarihinde Kiev'de düzenlendi.

Forumun açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Ukrayna ile siyasi ve ticari ilişkilere çok önem verdiklerini belirterek, "15 Temmuz'da tarihin en kanlı darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ mensupları yargı önüne çıktı ve hesap vermeye devam etmektedir. Bu olaylardan sonra Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun darbe girişimini ilk kınayan liderlerden birisi olması bizim için çok önemlidir. Bu destekten ötürü, Poroşenko'nun nezdinde tüm Ukrayna halkına teşekkür ederiz. Bu ve buna benzer darbe girişimlerinin bir daha olmaması için ülkelerimizin daha güçlü birliktelikler yapması gerekmektedir"  dedi.

Ukrayna'nın verimli topraklara sahip olduğunu dile getiren Sayın Daniş, teknolojik yatırımlarla ülkedeki tarımsal alanda mevcut potansiyelin ikiye katlanabileceğine dikkat çekti. Türkiye'de tarım sektöründe son yıllarda ciddi gelişmeler sağladığını kaydeden Sayın Daniş, "Tarımsal ihracatımız yaklaşık 17 milyar dolar, ithalatımız ise 10 milyar dolar. 192 ülkeye tarım ürünü ihraç ediyoruz. Bu da 1681 ürünle gerçekleştirilmektedir. Bu potansiyele baktığımız zaman Ukrayna ile Türkiye'nin tarımsal birlikteliğinin ne kadar önemli olduğunu görürüz" ifadelerini kullanmışlardır.

Türkiye ile Ukrayna arasında tarımsal alandaki yakınlaşma ile ticari hacmin iki kat artacağını söyleyen Sayın Daniş, bu alanda üçüncü ülkelerle birlikte hareket etmenin gerekliliğine de işaret etti. Sayın Daniş "Türkiye ile Ukrayna arasında tarımsal alanda ticari hacmimizi geliştirmek için her şey mevcut. Yağ var, şeker var, un var. Helvayı yapacak ustalar da var. O zaman helvayı hep birlikte beraber yapalım beraber kazanalım" şeklinde konuşmuşlardır.

Sayın Daniş ayrıca Türkiye-Ukrayna Serbest Ticaret Anlaşması'nın da bir an önce imzalanmasını ümit ettiklerini ifade etmişlerdir.

Ukrayna Tarım Politikaları ve Gıda Bakanı Yardımcısı Olga Trofimtseva ise Türk iş adamlarının sadece başkent Kiev'de değil, Ukrayna'nın diğer bölgelerinde de yatırım ve ortaklık fırsatı bulabileceğini bildirmişlerdir.

Türkiye ile Ukrayna arasında 2015'teki tarımsal alanda ticari hacmin 1 milyar dolar olduğunu aktaran Sayın Trofimtseva, bu yıl 10 ay içerisinde bu hacmin 700 milyon dolara ulaştığına dikkat çekti. Sayın Trofimtseva, "Türkiye ile tarım alanında işbirliğimiz kısa süre içerisinde büyük ivme kazandı. Tarım ticareti sadece tarım ile sınırlı değildir. Otomotiv sektörü, sulama, balıkçılık, sera sektörü ve lojistik de bu ticaretin içine dahil olmaktadır. Bütün bu alanlarda iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde bir potansiyel mevcuttur." diye konuşmuşlardır.

Türkiye-Ukrayna Tarım İş Forumu'nda her iki bakan yardımcısının yanı sıra Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennady Chyzikykov, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, DEİK Ukrayna Konseyi Başkanı Ruşen Çetin, Ukrayna Tarım İş Kulübü Başkanı Aleks Lisitsa'da birer konuşma gerçekleştirmişlerdir. 

Ukrayna Tarım İş Forumu Broşürü için tıklayınız.

Ukrayna Dış Pazar Stratejileri Çalışması için tıklayınız.

Türkiye - Çekya Tarım İş Forumu

Türkiye'nin tarım ticaretini arttırmaya yönelik çalışmalar kapsamında düzenlenen Tarım İş Forumlarından dördüncüsü olan Türkiye – Çekya Tarım İş Forumu, iki ülkeden 350'ye yakın işadamı ve devlet üst düzey yetkilisinin katılımı; Bakanımız Sayın Faruk Çelik ve Çekya Tarım Bakanı Sayın Marian Jureçka eş başkanlığında,  31 Ocak 2017  tarihinde Ankara Sheraton Otel'de gerçekleştirilmiştir.

Bakan Çelik forum açılışında yaptığı konuşmada, Çekya ile son yıllarda canlı hayvan ticaretinin arttığını, ihracatta ise işlenmiş gıda, yaş meyve-sebze, kuru meyve ve su ürünleri gibi kalemlerin öne çıktığını belirterek, Gürcistan, İran ve Ukrayna ile düzenlenen tarım iş forumlarını yaygınlaştırarak dış ticareti kazan-kazan ilkesi temelinde geliştirmeyi amaçladıklarını ifade etmiştir. Bakan Çelik Rusya ile yaşanan ve kısmen geride kalan sürecin tarımsal ticarette piyasa çeşitlendirmesinin önemini gösterdiğini vurgulayarak, her iki ülkeden çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren iş insanlarımız bugün bu çatı altında bir araya geldiğini ve bugün son derece verimli görüşmeler ve bağlantılar gerçekleştireceğine emin olduğunu sözlerine eklemiştir.

Çekya Tarım Bakanı Marian Jureçka da Çekya'nın küçük ama ekonomi konusunda önemli bir ülke olduğunu belirtmiştir. Jureçka, Çekya'nın son 2 yılda Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye özellikle büyükbaş hayvan ticareti konusunda en fazla ihraç eden ülke olduğunu vurgulamıştır ve Türkiye – Çekya Tarım İş Forumu'na hayvancılık, tarımsal üretim, bitki koruma, yem ve hayvan besleme alanlarında ürünlere sahip şirketler ve odun işleme gibi değişik konularda faaliyette bulunan şirket temsilcileri olduğunu ifade etmiştir. Jureçka, en önemli konunun iki ülke ticaretindeki başarının devam etmesi ve yakın dostlukların kurulması olduğunu belirterek, Çekya kapılarının Türkiye'ye daima açık olduğunu da dile getirmiştir.

​İki ülkenin Bakanlarının yanı sıra, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, Çek Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Bořivoj Minář ve Türkiye-Çekya İş Konseyi Başkanı Halil Kulluk da birer konuşma gerçekleştirmişlerdir.

​Forum açılışında düzenlenen ve Türkiye ile Çek Cumhuriyeti'ne yatırım, tarım ve hayvancılık sektörlerine yönelik sunumların gerçekleştirildiği panele Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu Sorumlusu Dr. Uğur İlkdoğan moderatörlük etmiştir. Panelde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan Ziraat Mühendisi Özlem Mutlu, Anadolu Hayvancılık Trakya Bölgesi Satış Sorumlusu Turan Ersus, Export Guarantee and Insurance Corporation CEO'su Jan Procházka ve Çek İhracat Bankası Kıdemli Kredi Müdürü Frantisek Sindler birer sunum gerçekleştirmişlerdir.

Açılış konuşmaları ve panelin ardından B2B (Business 2 Business) kapsamında, Türk-Çek işadamları, alt sektörler bazında görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. Özellikle canlı hayvan, veteriner ilaç, yem katkı maddeleri, gıda, bitki koruma ürünleri sektörlerinde iki ülke işadamları arasında önemli temaslar sağlanmıştır.​

Türkiye - Çekya Tarım İş Forumu Broşürü için tıklayınız.

Çekya Dış Pazar Çalışması için tıklayınız.


Türkiye - Azerbaycan Tarım İş Forumu

Türkiye'nin tarımsal dış ticaret hacmini arttırmak ve işadamları arasında ikili işbirliği olanaklarını arttırmak amacıyla Bakanlığımızca düzenlenen tarım iş forumlarının beşincisi olan Türkiye – Azerbaycan Tarım İş Forumu, 23 Şubat 2017 tarihinde iki ülkeden 500'ün üzerinde özel sektör ve kamu temsilcisi ile bölge ülkelerden birçok basın mensubunun katılımıyla Bakü'de gerçekleştirilmiştir.

Forumun açılış konuşmasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Azerbaycan'ın birlikte hareket ederek üçüncü pazarlara da açılabileceğini belirterek, kurulacak yeni işbirlikleri ve ortaklıklar ile iki kardeş ülkenin belirledikleri hedeflere daha da yaklaşılacağını ifade etmiştir. Bakan Çelik, mevcut tarımsal ticarette yaş sebze ve meyve, işlenmiş gıda ile hayvansal ürünlerin ön plana çıktığını; ilaç, sulama, seracılık, organik üretim, fuarcılık ve tarım makine ekipmanları gibi diğer alanlarda da hem ikili hem de bölgesel iş birliği potansiyelimiz mevcut olduğunu sözlerine eklemiştir.

Bakan Çelik, Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, iki ülkenin kardeşliğini bozmaya çalışanların her zaman hüsrana uğradığını vurgulayarak, Karabağ'ın işgali, Hocalı Katliamı, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle karşı karşıya bırakılmanın, iki ülkenin gelişmesinin önüne konan engeller olduğunu da belirtmiştir.

Bakan Çelik, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1,6 milyar dolar olduğunu fakat bunun sadece %8'inin tarım ticareti olduğunu vurgulamış, Türkiye ve Azerbaycan'ın tarım ticaretinde iki ülke paylarının artması gerektiğini dile getirmiştir. Faruk Çelik, Türkiye – Azerbaycan Tarım İş Forumu ile tarımsal ticarette yeni bir dönem başlattığını ifade ederek, iş adamlarına korkmadan yatırım yapmaları tavsiyesinde bulunmuştur.

Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar Asadov da forumun yüksek düzeyli iktisadi ilişkilerin seviyesini göstermesi açısından önemli olduğunu söyleyerek, kardeşlik ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi için düzenlenen forumda, tecrübe paylaşımının da olacağını vurgulamıştır. Asadov, Azerbaycan'da ki tüm bakanlıkların işadamlarının arkasında olduğunu belirterek Türk işadamlarını Azerbaycan'a yatırım yapmaya davet etmiştir.

Türkiye – Azerbaycan Tarım İş Forumu'nda ayrıca Azerbaycan Sahipkârlar Konfederasyonu Başkanı Memmed Musayev, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz da birer konuşma gerçekleştirmiştir.

Forum açılışında Tarım ve Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama'nın moderatörlüğünde "Tarımda Türkiye – Azerbaycan Ticaret Ortaklığının Geleceği" başlıklı bir panel düzenlenmiş, panelde Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçılar Birliği Başkanı Şenol Önal, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Rint Akyüz, Anadolu Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Nurdan Erbuğ, AzPromo Başkan Yardımcısı Yusuf Abdullayev, Azerbaycan Sahipkârlar Konfederasyonu Genel Sekreteri Orhan Bayramov ve Azersun Holding'den Savaş Uzan birer sunum gerçekleştirmişlerdir.

Açılış konuşmaları ve panelin ardından B2B (Business 2 Business) kapsamında, Türk ve Azeri işadamları, alt sektörler bazında görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. Özellikle canlı hayvan, tohum, süt ve süt ürünleri, veteriner-zirai ilaç, seracılık ve tarım makinaları sektörlerinde iki ülke işadamları arasında önemli temaslar sağlanmıştır.

Türkiye – Azerbaycan Tarım İş Forumu'na Genel Müdürlüğümüz adına Genel Müdür Ali Recep Nazlı, Tarımsal Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu Sorumlusu Dr. Uğur İlkdoğan, AB Uzmanları Tolgahan Bahtiyar ve Mehmet Kerem Tekin'de katılım sağlamıştır.​

Türkiye - Azerbaycan Tarım İş Forumu Broşürü için tıklayınız.

Azerbaycan Dış Pazar Çalışması için tıklayınız.

Türkiye - Arnavutluk Tarım İş Forumu

Türkiye'nin tarım alanında mevcut dış ticaret hacminin arttırılması, yeni ticaret ortaklıkları geliştirmesi ve tarım sektöründe faaliyet gösteren iş insanlarının farklı ülkelerde yeni ilişkiler geliştirmesi için Bakanlığımızca düzenlenen "Tarım İş Forum"'larının altıncısı olan "Türkiye – Arnavutluk Tarım İş Forumu" 28 Mart 2017 tarihinde Arnavutluk'un başkenti Tiran'da gerçekleştirilmiştir. Tarım İş Forumu'na iki ülkeden 200'e yakın iş insanı katılım sağlamıştır.

Forumun açılış bölümünde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, iki ülke cumhurbaşkanlarının dış ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkmasını hedeflediklerini belirterek bu konuda Türkiye ve Arnavutluk'un tarımsal iş birliğini arttırmaya yönelik olarak ciddi çalışmalar gerçekleştirip bir yol haritasının belirlendiğini ifade etmiştir.

Bakan Çelik, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminde tarımın payının %11 seviyesinde olmasının yetersiz olduğunu kaydetmiş, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani'nin geçen aralık ayında Türkiye'ye yaptığı ziyaret sonrasında tarım alanında işbirliğinin geliştirilmesi talimatı verildiğini, bu kapsamda teknik ekiplerimizin yoğun çalışması sonucunda bugün itibarıyla 2017-2018 yılları arasında yapacağımız çalışmaların yol haritasını belirlendiğini sözlerine eklemiştir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bölgesinde adeta "güvenli bir liman" olan Türkiye'nin, 3 milyon tarımsal işletme, 5 milyon tarımsal istihdam, 24 milyon hektar tarım arazisi, 60 milyar dolar tarımsal hâsıla ve 17 milyar dolar tarımsal ihracat ile Avrupa'nın en büyük tarımsal gücü haline geldiğini de vurgulamıştır.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine de değinen Çelik, Türkiye'nin bu mücadelede yalnız olmadığının farkında olduğunu, cesur ve yiğit Arnavut halkının da bu mücadelede Türkiye'nin yanında olduğuna inandığını ifade etmiştir.

Arnavutluk Tarım, Kırsal Kalkınma ve Su Yönetimi Bakanı Edmon Panariti de bugünkü tarım iş forumunun iki ülke arasındaki ilişkilerin daha ileri taşınmasına yardımcı olacağını söylemiş, özellikle tarım alanındaki ilişkilerin ilerletilmesi için ortak zorluklarla mücadele etmeleri gerektiğini sözlerine eklemiştir.

Türkiye – Arnavutluk Tarım İş Forumu'nun açılış bölümünün öncesinde Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ali Recep Nazlı moderatörlüğünde "Tarım Sektöründe Türkiye - Arnavutluk Ticari Ortaklığının Geleceği" konulu bir panel düzenlenmiştir.

Açılış konuşmalarının ardından tarım makinaları, tohum, gübre, süt ve süt ürünleri, et, damızlık canlı hayvan, sera konstrüksiyon ve ekipmanları üretimi, silo ve değirmencilik, gıda, kesme çiçek gibi pek çok alt sektörde faaliyet gösteren iş insanları arasında karşılıklı görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler sonucunda tarım ürünleri ticareti ve tarımsal yatırım başta olmak üzere tohumculuk, mekanizasyon, seracılık ile meyve ve sebze konularında önemli anlaşmalar gerçekleştirilmiştir.

Türkiye – Arnavutluk Tarım İş Forumu basın mensuplarınca da ilgiyle takip edilmiş ve özellikle Arnavutluk medyasında büyük yankı uyandırmıştır.

Türkiye – Arnavutluk Tarım İş Forumu'na Genel Müdürlüğümüzü temsilen Genel Müdür Ali Recep Nazlı, Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu Sorumlusu Dr. Uğur İlkdoğan, AB Uzmanları Cihan Nazlı ve Nazlı Kılıçaslan katılım sağlamıştır. 

Türkiye - Arnavutluk Tarım İş Forumu Broşürü için tıklayınız.

Arnavutluk Dış Pazar Stratejisi Çalışması için tıklayınız.

Türkiye - Afrika Tarım İş Forumu

Türkiye ve Afrika arasındaki tarım ticaretini güçlendirmek, yeni yatırım olanakları sağlamak hedefiyle düzenlenen Türkiye - Afrika Tarım İş Forumu, Türkiye - Afrika 1. Tarım Bakanları Toplantısı ile paralel olarak, Türkiye'den 450, Afrika Birliği'ne üye ülkelerden 200'e yakın iş adamının ve 600'ü aşkın kamu görevlisinin katılımı ile 27-28 Nisan 2017 tarihleri arasında Antalya, Belek'de gerçekleştirildi. 

Toplantının açılış bölümünde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, iş forumunun önemini vurguladı. Bakan Çelik, Türkiye'nin Afrika ile tarımsal ticaretinin 2003'te 480 milyon dolarken 2016'da 2,5 milyar dolara yükseldiğine dikkati çekerek, kıta tarımındaki sorunlar giderildikçe, tarımın gelişeceğine ve tarımsal ticaret kapasitesinin de artacağına inandıklarını söyledi. Bu amaçla Türkiye ve Afrika'dan 800'e yakın iş adamının katılımıyla Türkiye-Afrika Tarım İş Forumunu düzenlediklerini belirten Çelik, bunu bir dönüm noktası olarak gördüklerini ifade etti.

İki gün süren forum boyunca iş adamları yaptıkları ikili görüşmeler sonucunda tarımsal altyapı, seracılık, makina, tohumculuk, canlı damızlık hayvan ve sperması, kanatlı, yaş meyve sebze, sulama gibi birçok sektörde önemli bağlantılar kuruldu.

Tarım İş Forumlarında ilk kez olmak üzere, Türkiye - Afrika Tarım İş Forumu'nda Türk özel sektörü Afrika ülkelerinin tarım alanında siyasi temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirildi. Ruanda Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, kanatlı ve yaş meyve sebze sektörü temsilcileri ile, Moritanya Balıkçılık ve Deniz Ekonomisi Bakanı Nani Ould Chrougha balıkçılık sektörü temsilcileri ile, Güney Sudan Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanı James Janga Duku ve Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanı Onyoti Nyikwec balıkçılık, yaş meyve sebze ve kanatlı sektörü temsilcileri ile, Senegal Hayvancılık ve Hayvansal Ürünler Bakanı Aminata Mbengue Ndiaye ise gübre, yaş meyve sebze, balıkçılık, tohum, depoculuk, değirmencilik ve mekanizasyon sektörleri ile toplantılar düzenlendi.

Türkiye ve Afrika Tarım İş Forumu'nu yerel ve uluslararası medyadan birçok kuruluş izledi ve gelişmeleri takipçileri ile paylaştı.Türkiye - Arap Dünyası Gıda ve Tarım İş Forumu

Türkiye ve Arap dünyasının gıda ve tarım sektörü Aydın'da bir araya geldi. "Türkiye – Arap Dünyası Gıda ve Tarım İş Forumu" ile "4. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı" Kuşadası'nda yapıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAP) ortaklığında gerçekleştirilen 4. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarında 143 firma stant açarken, forum da dâhil programa 600'ün üzerinde Arap iş insanı katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli bir tarım bölgesi olduğunu, 2016 itibarıyla 17 milyar dolar tarımsal ihracat gerçekleştirdiklerini, 11 milyar dolarlık da tarımsal ithalat yapıldığını belirtti.

Türkiye ile Arap ülkelerinin tarihten gelen köklü ilişkilerini hatırlatarak Arap iş adamlarına çağrıda bulunan Daniş, "Gelin beraber kazanalım. Gerek Türkiye'de gerekse de sizin ülkelerinizde beraber üretelim veya sizin ürettiklerinizi bugün bizim ihracat yoluyla ulaştığımız 192 ülkeye ulaştıralım. Arap ülkeleri ile gıda ürünleri, mekanizasyon ve tarım teknolojileri konularında işbirliği potansiyeli var. Biz beraber hareket edelim, beraber yatırımlar yapalım ve beraber kazanalım diyoruz. Biz Arap iş adamı kardeşlerimize yol gösterici durumda değil, yol arkadaşlığı taahhüdünde bulunuyoruz." diye konuştu.

Amman Sanayi Odası Başkanı Ziyad Al-Humsi, çevre ülkelerdeki siyasi durumların ve mülteci sorununun tüm ülkeleri etkilediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu da yardımlaşma içerisinde olmamız gerektiğini göstermektedir. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik olarak yükselmesi gizlenecek bir durum değildir. Türkiye'de görülen ekonomik gelişmenin herkes farkındadır. Son yıllarda da Türkiye ile aramızdaki alışverişlerde ciddi bir artış vardır. Önümüzdeki dönemde de daha fazla ortaklık ve ticaret yapılmasını temenni ediyorum."

Sudan Cumhuriyeti El-Cazira Valisi Mohammed Taher Mohammed Aila, fuarın Türk-Arap ilişkilerinin gelişmesine katkı sağladığını ifade ederek, "Sudan geniş zirai alanlara sahiptir. Türkiye'deki ve diğer Arap ülkelerindeki iş adamlarını Sudan'la iş birliği yapmaya davet ediyorum." şeklinde konuştu.

Arap Devletler Ligi Misyon Başkanı Falih El-Mitri, Türk ve Arap devletlerinin tarihsel ilişkilerinin günümüze kadar devam ettiğini vurgulayarak, "Geçmişimiz birse hayallerimiz de birdir. Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkiler son 15 yılda önemli bir noktaya gelmiştir. Bizler her türlü tehditlere karşı iş birliği yaparak ekonomilerimizi geliştirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği Genel Başkanı Sabuhi Attar da 22 Arap ülkesinden 600 iş adamının fuara katıldığını, 5 Mayıs'a kadar fuarın ziyaretçilere açık olacağını dile getirdi.

Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ise kentin zeytin, kestane ve incir gibi dünyanın önemli tarım ürünlerinin merkezi konumunda olduğunu belirterek bu noktada Arap iş adamlarını alışveriş yapmaya davet etti.

Türkiye – Arap Dünyası Gıda ve Tarım İş Forumu"nun ilk gününde Avrupa Birliği (AB) ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu Sorumlusu Dr. Uğur İlkdoğan moderatörlüğünde "Türkiye ve Arap Dünyasının Ortak Ticaretinin Geleceği" konulu panel gerçekleştirildi. Panele iki taraftan sektör ve kamudan birçok konuşmacı katılım sağladı.

Fuar alanında stand kuran Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, forum katılımcılarına başta tarım iş forumları olmak üzere dış pazarlara yönelik çalışmalar üzerine bilgi verdi. Başta Orta Doğu ülkeleri olmak üzere birçok Arap ülkesinden iş insanı standa büyük ilgi gösterdi.

Toplam üç gün sürecek Türkiye – Arap Dünyası Gıda ve Tarım İş Forumu'nda hazır gıda, içecek, tarım mekanizasyon, ekipman, kanatlı, yaş meyve sebze, unlu mamuller ve süt ve süt ürünleri alanlarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı sektör temsilcileri görüşmeler gerçekleştirildi.

Forum'a, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Ali Recep Nazlı, Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu Sorumlusu Dr. Uğur İlkdoğan ve aynı çalışma grubundan AB Uzmanları Nazlı Seda Durak Kılıçaslan, Erinç Gümüş ve Tolgahan Bahtiyar katılım sağladı.

Türkiye - Sırbistan Tarım İş Forumu

Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ilk yurtdışı ziyaretini 21-22 Ağustos 2017 tarihlerinde Belgrad'a Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumu ve Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı vesilesiyle gerçekleştirdi.

Ziyaretin ilk gününde Bakanlığımız teknik birimlerinin, Sırbistan Tarım Orman ve Su Yönetimi Bakanlığı teknik birimleri ile gerçekleştirdiği Tarım Yürütme Komitesi görüşmeleri yapılmıştır.

Tarım İş Forumunun yapıldığı ikinci günün programında Sayın Bakanımız, günün ilk saatlerinde, saat 06:00 da ülkemiz özel sektör temsilcileri ile 2 saati aşkın sürede, bire bir görüşmelerde bulunarak, özel sektörün sorunlarını dinlemiş ve Sırbistan özelinde tarımsal ilişkiler karşılıklı değerlendirilmiştir.

Tarım İş Forumu programı, moderatörlüğünü Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu Koordinatörü Sayın Dr. Uğur İlkdoğan'ın yaptığı "Türkiye-Sırbistan Tarım ve Gıda Ticaret Ortaklığının Geleceği" konulu panel ile başlamıştır. Panelde Sırbistan Kalkınma Ajansından Sayın Predrag Deretic, Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odasından Sayın Veljko Jovanovic, Halkbank Belgrad Genel Müdürü Sayın Kenan Bozkurt ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Sayın İlknur Menlik panelist olmuştur.

Panelin ardından açılış konuşmalarına geçilmiş olup, Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, Sırbistan Tarım Orman ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedimovic ülkeleri adına konuşmalar yapmıştır. Açılış konuşmalarında ayrıca Türkiye Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz, Deik Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı Aleksander Medjedovic ve Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Rade Ljubojevic özel sektör adına söz almışlardır.

Açılış konuşmalarının ardından iş insanlarının karşılıklı görüşmeler yaptığı B2B bölümü başlamıştır.

Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumuna ülkemizden 150 ye yakın iş insanı katılım sağlamış olup, Sırbistan tarafından katılım 350 yi aşmıştır.

Türkiye - Sırbistan Tarım İş Forumu Broşürü için tıklayınız.

Türkiye – Sırbistan Tarım İş Forumu resimleri için tıklayınız.


Türkiye - Bosna Hersek Tarım İş Forumu

Türk tarım sektörünün mevcut pazar payını geliştirmek ve yeni ülkelere açılım yapmak için düzenlenen tarım iş forumlarının on ikincisi olan Türkiye - Bosna Hersek Tarım İş Forumu,  Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic eşbaşkanlığında Türkiye'den 120, Bosna Hersek'den ise 180'nin üzerinde iş insanın katılımı ile 26 Ekim 2017 tarihinde Saraybosna'da gerçekleştirildi.  Tarım İş Forumu'nun açılış konuşmasında Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki yakın ilişkileri vurgulayarak iki ülkenin birbirinin en zor zamanlarında hep destek olduklarını dile getirdi. Bakan Fakıbaba, Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki ticaret hacminin 1 milyar doları aşması için her türlü çabayı göstereceklerini de belirtti. Bugüne kadar Gürcistan, İran, Ukrayna, Azerbaycan, Çekya, Arnavutluk, Sırbistan, Rusya ve Katar olmak üzere toplam 9 ülke ile ikili görüşme yaptıklarını hatırlatan Fakıbaba, Afrika kıtasından 50, Arap dünyasından 18 ülke ile bölgesel düzeyde tarım iş forumları düzenlediklerini de aktardı. Bakan Fakıbaba bu forumlar neticesinde iki taraf için de çok önemli ticari gelişmeler elde edildiğini kaydederek tarım iş forumlarının, tarımsal yatırım alanlarının belirlenmesi, geliştirilmesi, tarımsal iş birliği ve sektördeki firmaların sürdürülebilir iş birliği kurması adına da önemli katkı sağladığını söyledi. Fakıbaba,  2018 yılında Türkiye - Bosna Hersek Tarım İş Forumu'nun ikincisini Türkiye'de gerçekleştirme kararı aldıklarını da müjdeledi.

Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic Türkiye - Bosna Hersek Tarım İş Forumunun,  tarım alanında son yıllarda ülkede yapılan en önemli etkinlik olduğunu vurgulayarak foruma 80'den fazla önemli Türk şirketinin katıldığını ifade etti. Sarovic konuşmasında,  Türkiye'nin dış ticarette Bosna Hersek için en önemli ülke olduğunu belirtti ve 2016 yılında tarım ürünlerinin ihracatı konusunda elde ettikleri ivmenin bu yıl da sürmesini beklediklerini dile getirdi.

Türkiye'nin tarım alanında önemli bir güç olduğunun altını çizen Sarovic, Türkiye ile mevcut ekonomik iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ülkedeki yatırım imkânlarının daha uygun hale getirilmesiyle daha fazla Türk yatırımcının Bosna Hersek'e geleceğini sözlerine ekledi.

Ayrıca, Tarım İş Forumu öncesinde "Türkiye ve Bosna Hersek Ortak Tarım Ticaretinin Geleceği" başlıklı bir panelde tarımsal finans, Bosna  Hersek'de yatırım ve tarım ticareti üzerine sunumlar gerçekleşti.

Öğle yemeğinden sonra gerçekleştirilen ve yaklaşık 4 saat süren iki ülkeden iş adamlarının görüşmelerinde Türkiye ve Bosna Hersek'den başta kırmızı et, tohumculuk, süt ürünleri, un, bitkisel yağ, yaş meyve ve sebze ile tarımsal finansman olmak üzere birçok alt sektör temsilcileri önemli bağlantılar kurarak, iş hacimlerini arttırma imkanı buldu.

Ayrıca Tarım İş Forumu kapsamında Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Sayın Mirko SAROVIC ile, Genel Müdürümüz Sayın Ali Recep NAZLI ise, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı Sayın Dusan NESKOVIÇ ile ikili bir görüştürme gerçekleştirmiştir. Yapılan görüşmelerde iki ülke arasındaki tarımsal ikili işbirliğinin geliştirilmesine yönelik iyi niyetler dile getirilmiştir.

Türkiye - Bosna Hersek Tarım İş Forumu Broşürü için tıklayınız.

Bosna – Hersek Dış Pazar Çalışması için tıklayınız.

Türkiye – Bosna Hersek Tarım İş Forumu resimleri için tıklayınız.

''