Uluslararası Fuarlar ve Diğer Organizasyonlar

15-18 Kasım 2016 Eurotier Fuarı

Dünyanın en önemli hayvancılık fuarlarından biri sayılan ve bu yıl 15-18 Kasım 2016 tarihleri arasında Almanya'nın Hannover şehrinde düzenlenen "Eurotier Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı"nda, Bakanlığımız adına 100 metrekarelik alanda stand kurulmuştur.

Stand alanında, Türkiye'nin ihracatta potansiyel sahibi olduğu ürünlerin tanıtılabilmesi adına, Kanatlı Tanıtım Grubu, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, TARMAK-BİR, BESD-BİR, ASÜD, TSÜMB, Ulusal Süt Konseyi, TÜDKİYEB gibi sivil toplum kuruluşlarına stand açma ve kendi tanıtımlarını gerçekleştirme imkânı sağlanmış olup sivil toplum kuruluşları çatısı altında 35 firma ve üretici yer almıştır.

Bakanlığımız standı fuarda büyük ilgi ve takdirle karşılanmış olup, 2000'i aşkın ziyaretçiyi ağırlamıştır. Genel Müdürlüğümüz adına Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu Sorumlusu Dr. Uğur İlkdoğan, AB Uzmanı Cihan Nazlı ve AB Uzmanı Tolgahan Bahtiyar fuarda görev almışlardır. ​


22-25 Mart 2017 Agriteq / Katar Fuara

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın dış pazarlara yönelik yeni strateji anlayışı kapsamında dış ticarette işbirliği potansiyeli olan ülkelerde düzenlenen uluslararası fuarlara, Bakanlığımız sektörde faaliyet gösteren özel sektör ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile iştirak etmekte ve stant açmaktadır. Bu anlayış kapsamında Türkiye-Katar tarım işbirliği açısından atılan önemli adımlardan biri olan 5.Katar Tarım Fuarı AGRITEQ 2017 Katar'ın başkenti Doha'da açılmıştır.

Fuarın açılışını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ile Katar Çevre ve Şehircilik Bakanı Muhammed Bin Abdullah Al-Rumaihi,FAO Temsilcisi Jose Graziano Da Silva yapmıştır.

Yaklaşık 150 metrekarelik alanda Türkiye'yi temsil eden Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı standında hem Bakanlık hem de özel sektör temsilcileri gerçekleştirdikleri çalışmaları ve faaliyetleri tanıtma fırsatı bulmuşlardır. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı standını ziyaret eden Katar Çevre ve Şehircilik Bakanı Al-Rumaihi stantta Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.  Bakan Al-Rumaihi, Türkiye – Katar işbirliğine dikkat çekerek, Katar'daki tarım alanlarının işletmeciliğinin Türkiye tarafından yapılmasını istediklerini belirtmiştir. Al-Rumaihi, Türkiye'den çok sayıda ürünü ithal etmek istediklerini dile getirmiştir. Katar Bakanı ayrıca, Katar'a yatırım yapacak Türk firmalarına da destekleme yapılacağının sinyallerini de vermiştir. Fuar'a Genel Müdürlüğümüz adına Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu Koordinatörü Dr. Uğur İlkdoğan ile AB Uzmanları Atike Altekin ve Tolgahan Bahtiyar katılım sağlamıştır.

Tarım Tv videosu için tıklayınız.

18-23 Nisan 2017 SIAM Fuarı

Afrika Kıtası'nın en büyük tarım fuarı olma özelliğine sahip 12. Uluslararası Tarım Fuarı (SIAM) Fas'ın Meknes kentinde 18 Nisan 2017 tarihinde başlamış, 23 Nisan 2017'de sona ermeşti Açılışını Fas Tarım, Balıkçılık, Kırsal Kalkınma, Su ve Orman Bakanı Aziz Ahnuş'un yaptığı fuara 66 ülkeden bin 230 firma iştirak etmektedir. Genel Müdürlüğümüz adına Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubundan AB Uzmanı Atike Altekin katılım sağlamıştır.

Türkiye'nin ilk kez katıldığı SIAM Fuar'ında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da 150 metrekarelik bir stant açarak, tarım alanında faaliyet gösteren firmalara Türkiye'yi temsil etme fırsatı sağlamıştır.

Fuara ilişkin video için tıklayınız.''