18.5.2017 / Gösterim Sayısı : 5081

4. Su Ürünleri Değerlendirme Toplantısı Antalya’da Yapıldı.

#IV. Su Ürünleri Değerlendirme

     Genel Müdürlüğümüz tarafından 2016 yılı  Hizmet İçi Eğitim Programı kapsamında düzenlenen " 4. Su Ürünleri Değerlendirme Toplantısı" 15-17 Mayıs 2017 tarihleri arasında Antalya'da  gerçekleştirilmiştir.

     Toplantıya Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü V. Dr. Mustafa Altuğ ATALAY, Daire Başkanlarımız, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü, İl Müdürlüklerimizden Şube Müdürü ve Teknik Personel olmak üzere 210 personel katılım sağlamıştır.

     2016 yılına ait su ürünleri faaliyetlerinin değerlendirildiği toplantıda, İl Müdürlükleri personeline, su ürünleri  avcılık mevzuatı ve denetimleri, balıkçılık verilerinin toplanması, balıkçılık kıyı yapıları, karaya çıkış noktaları, ruhsat teskereleri, denetim faaliyetleri, yetiştiricilik konuları ile ilgili sunumlar yapılmıştır. Ayrıca su ürünleri faaliyetlerinin icrasında karşılaşılan adli ve idari konular tartışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.

     Toplantıda söz alan Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü V.  Dr. Mustafa Altuğ ATALAY yaptığı konuşmasında; Balık avcılığının öneminden bahsederek, “hem avcıyı hem de balığı korumalıyız” dedi. Balık avcılığında yanlış bilinen bir uygulamayı açıklayan ATALAY, balıkçı gemilerinin sayısının çok olmasının, çok balık avlanacağı anlamına gelmediğini belirtti.

Balık yetiştiriciliğinde 2016 yılı itibariyle yaklaşık 800 bin dolar ihracat yapıldığını söyleyen ATALAY, bu miktarın her geçen sene daha da artacağını , ülkemizin gurur duyulan sektörlerinden biri haline geldiğini vurguladı.

Denetim yapan personelin yaşadığı zorluklara da değinen ATALAY, özlük hakları ve ek ödeneklerle ilgili çalışmaların sürdüğünü, 43 ilde bulunan şube müdürlüklerine arazi aracı alımı konusunda da planlamaların yapıldığını bildirdi.

''