15.9.2017 / Gösterim Sayısı : 2021

Kuru Üzüm Rekoltesi ve Alım Fiyatı Sayın Bakanımız Tarafından Manisa'da Açıklandı

#Kuru Üzüm Rekoltesi ve Alım Fiyatı Sayın Bakanımız Tarafından Manisa'da açıklandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, milletvekilleri, Bakanlığımız bürokratları, STK temsilcileri ile Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sayın Mesut AKDAMAR' ın da katılım sağladığı Manisa programında kuru üzüm rekoltesi ve alım fiyatını açıklamıştır.

Sayın Bakanımız, yaş üzümde 4 milyon 200 bin ton, çekirdeksiz kuru üzümde ise 310 bin tonluk bir rekoltenin beklendiğini belirterek, üreticinin çekirdeksiz kuru üzümünü kilogramı 4 liradan almak üzere çalışmaların devam ettiğini ve 15 gün içinde üreticinin parasının ödeneceğini belirtmiştir.

Manisa'da 2017-2018 sezonu çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini açıklayan Sayın Bakanımız, "Yaş üzümde geçen yıl rekolte 4 milyon tondu, bu sene 4 milyon 200 bin ton. Kuru üzümde ise geçen yıl rekolte 313 bin tondu, bu sene ise 310 bin ton. Bunlar güvenilir rakamlardır." diyen Fakıbaba, üreticinin ürününü değerinde satamayacağı yönünde kaygılanmasına gerek olmadığını ifade etmiştir.

Genel Müdürlüğümüzce ekonomik anlamda üretimi yoğun olarak yapılan 42 'İlimizde Üzüm Rekolte Tespit Komisyonu' kurulmuştur. 2017 yılı ülkemiz üzüm rekoltesi komisyon tarafından sahada yapılan çalışmalar ile belirlenmiştir.

Sayın Bakanımız, Manisa programı kapsamında Bakanlığımız taşra teşkilatı ve tarımla ilgili kurum ve kuruluşları da ziyaret etmiştir.


''