28.9.2017 / Gösterim Sayısı : 1578

Şanlıurfa’da Organik Karacadağ Çeltik Üretimi Ön Çalışması Yapıldı

#Karacadağ

İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sabahat GÜLLÜOĞLU başkanlığında, Siverek İlçe Müdürlüğünde;  İlçe Müdürü Veysel KILIÇ, Koordinatör Osman ASLAN, Teknik Uzman Fatma AKYOL, Teknik Uzman Birol İMECİ, Urfa Tarım İl Müdürlüğü Teknik elemanlarının katılımı ile ön çalışma toplantısı 21.09.2017 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantı sonrası saha çalışması ve arazi ziyareti yapılmış olup GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünden Şerif KAHRAMAN ve Karacadağ Mahallesi Muhtarı, kanaat önderleri ve yöredeki çiftçilerinin görüş ve önerileri alınmıştır.

Toplantıda Daire Başkanı Sayın Sabahat GÜLLÜOĞLU tarafından Karacadağ bölgesinde organik pirinç yetiştirilmesi için bölgenin güçlü ve zayıf yönleri, risk ve fırsatların neler olabileceği konusunda bir çalışma gerçekleştirilmek istendiği ifade edildi.

Bölgede organik çeltikle ilgili bilgi alınarak bölgenin aynı zamanda organik büyük ve küçük baş hayvan yetiştiriciliği ile organik kanatlı yetiştiriciliğine uygun olduğu ifade edildi.

Bir sonraki toplantının daha sonra karşılıklı mutabık kalınacak ileri bir tarihte, Karacadağ bölgesindeki köy muhtarları, kanaat önderleri, birlikler, sivil toplum kuruluşları, ziraat odaları temsilcilerinin katılımıyla devam ettirilmesi ve toplantıda alınacak sonuçlara göre çalışmanın sürdürülmesine karar verilmiştir. 


''