14.7.2017 / Gösterim Sayısı : 2953

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı Akseki’de Yapıldı

# Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı

​Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı Antalya'nın Akseki  ilçesinde yapıldı.

Çalıştaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç,  İstanbul Milletvekili Halide İncekara, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Danışmanı Prof. Dr. Necdet Budak, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Dr. İlkay Kılıç, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, İl Müdürleri ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. 

Çalıştayda, Tıbbı ve Aromatik Bitkilerin geleceği konuşuldu.

Dünyada, varlıkla yokluğun bir arada olduğu 8 kişinin servetinin dünyadaki 3.5 milyar kişinin servetine denk olduğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı, "Dünyada 800 milyon insan yatağa aç giriyor. Bakanlık olarak ülke olarak sorumluluğumuz ağır, bunun farkındayız bu adaletsizliği bitirmek için çalışmalarımız artan bir ivmeyle devam ediyor" dedi. 

Yerli sorunlara Milli Çözümler ile çıkılan yolda Milli Tarım projesinin hayata geçtiğini belirten Yazıcı, Milli Tarım projesinin üzerine sürekli yeni projelerin eklendiğini belirtti. 

Tıbbı ve Aromatik Bitkilerde Tarım Paydaşları ile birlikte sistemi yeniden kurarak yeni bir strateji oluşturulacağı belirten Yazıcı, " Dünyada tarımın ilk olarak yapıldığı Anadolu'nun doğal zenginliklerini ekonomik zenginliğe dönüştürmek istiyoruz" şeklinde konuştu. 

Çalıştayın hayırlara vesile olmasını dileyen Yazıcı, çalıştayın gelecek güzel günlerin habercisi olmasını dileyerek sözlerine son verdi.

Gıdanın temelinin tohum olduğunu belirten Prof. Dr İbrahim Adnan Saraçoğlu da, "İlk yaratılan insanın ilk sınavı bitki olmuştur. İlahi öğreti ile tohumun nasıl korunacağını ilk gösteren ve tohum gen bankasını kuran Hz. Yusuf'tur" dedi. Saraçoğlu, 2. Dünya savaşı esnasında Avrupa'nın büyük bir gıda açlığı yaşadığını hatırlattı. Anadolu topraklarının çok kıymetli olduğunu söyleyen Saraçoğlu, en zengin gen kaynaklarının temelinin Anadolu olduğunu işaret etti. Saraçoğlu katılımcılara sunu ile bilgi aktardı. 

Çalıştay,  soru cevap şeklinde devam etti.


''