18.7.2017 / Gösterim Sayısı : 2739

Osmaniye İlinde “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” Programının Proje Pazarı ve Sertifika Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

#osmaniye kadın çiftçiler

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı desteği ile Osmaniye İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programının Proje Pazarı ve Sertifika Dağıtım Töreni 07 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonundaki programa, Osmaniye Valisi Vali Ömer Faruk Coşkun Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Bukan, Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, Eğitim Yayın ve Yayınlar Dairesi Başkanı Kırsalda Kadın Hizmetleri Çalışma Grubundan Ziraat Mühendisi Aslı ÇAVUŞ, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kadın girişimciler ile aileleri katılım sağladılar.

“Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programı kapsamında Osmaniye ilinde KOSGEB ve İşkur işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 saat 4 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilmiştir. Söz konusu eğitimden 91 kadın çiftçi eğitim alarak farklı ve özgün projeler hazırlamışlardır.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açış konuşmasını girişimci kadınlar adına Elif Sönmez yaptı. Eğitime katıldıklarında eşlerinin ve ailelerinin kendilerine çok büyük destek olduğunu ifade eden Sönmez, “Bu eğitimler sayesinde kendimize güvenimiz geldi. Kadınların köylerde de bir şeyler yapabileceğini, üretimin sadece buğday, arpa ve hayvancılıktan ibaret olmadığını, başka illerde insanların neler yaptığını gördük, küçük arazilerden nasıl para kazanılacağını öğrendik, içimizdeki potansiyeli fark ettik” diye konuştu. Kadın” konulu kısa film gösteriminin ardından konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam programın ildeki uygulamalarından bahsederek “Bu eğitimi tamamlayarak 2017 yılı Genç Çiftçi Projesi Hibe başvurusunda bulunan 27 kadın çiftçimizden 25’i projelerine 30.000 TL hibe almaya hak kazanmıştır. Bu noktada girişimcilik eğitimi sayesinde aldıkları puanın büyük etkisi olmuştur”  dedi. İl Müdürü İbrahim Sağlam’ın konuşmasının ardından “girişimcilik eğitimleri” konulu kısa film gösterimi yapıldı. Törenin devamında Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu’nun konuşmasının ardından “Bizi Fark Edin” adlı kısa film gösterildi. Son olarak konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun ise “Geleceğin inşasında hiç şüphesiz sizler önemli bir noktada bulunmaktasınız. Devletimiz ve hükümetimiz bu önemi görerek kadınlarımıza yönelik birçok proje üretmekte ve kadınların ürettiği projeleri de öncelikli olarak desteklemektedir. Bilgi desteğinin yanında proje desteğinin de devreye girmesi kadınlarımızın doğasında bulunan üretkenliğin bir bakıma ödüllendirilmesi adına atılmış güçlü bir adımdır.” Sözlerinin sonunda kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almasını sağlayacak her türlü girişimin her zaman destekleneceğini de vurgulayan Vali Coşkun, Girişimci ruhlarını ortaya koyan tüm kadınları bir kez daha kutlayarak ilimizi ülke genelinde temsil edecek kadın girişimcilere başarılar dilediğini ifade etti. Konuşmaların ardından jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda dereceye giren kadın çiftçilerimiz ve projeleri ilan edildi. Buna göre “Osmanlı Güzeli Projesi” ile Elif SÖNMEZ birinci, “Gözümün Nuru El Sanatları Elimin Emeği Köy Kahvaltısı Projesi” Nihal TÜRKMENOĞLU ikinci , “Lalelerin Renk Cümbüşü Örtü Altı Çilek Yetiştiriciliği Projesi” ile de Gülizar GÖZÜSARI üçüncü olmuştur. Birinci olan proje Bakanlığın belirleyeceği bir tarihte 16 ilin yarışacağı Proje Yarışmasında Osmaniye ilini temsil edecektir. Ayrıca program kapsamında eğitime katılan tüm kadın çiftçilere sertifikaları verildi.

Sertifika töreni sonrasında proje hazırlayan tüm kadın çiftçilerin projelerinin sergilendiği proje pazarının açılışı yapılarak tüm katılımcılara projeleri ile ilgili bilgiler verildi.

''