18.7.2017 / Gösterim Sayısı : 3109

Kahramanmaraş İlinde “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” Programının Proje Pazarı ve Sertifika Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

#kahramanmaraş kadın çiftçiler

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı desteği ile Kahramanmaraş İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programının Proje Pazarı ve Sertifika Dağıtım Töreni 12 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonundaki programa, Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Faruk Eraslan Kahramanmaraş Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Fatih Kıllı, Ziraat Fakültesi Dekanı Ali Kaygısız Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Eğitim Yayın ve Yayınlar Dairesi Başkanı Kırsalda Kadın Hizmetleri Çalışma Grubundan Ziraat Mühendisi Aslı Çavuş ve Ev Ekonomisti Bakiye Kılıç Onuk, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kadın girişimciler ile aileleri katılım sağladılar.

 “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programı kapsamında Kahramanmaraş ilinde KOSGEB ve İşkur işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 saat 4 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilmiştir. Söz konusu eğitimden 77 kadın çiftçi eğitim alarak farklı ve özgün projeler hazırlamışlardır.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program kadın çiftçilere yönelik verilen eğitimleri içeren sinevizyon gösterisi ile devam etti. Açılış konuşmasını girişimci kadın çiftçiler adına Sultan Kaçamaz yaptı. Kahramanmaraş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu programın ildeki uygulamalarından bahsederek “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak özellikle kırsalda yaşayan kadınlarımıza ve gençlerimize yönelik son dönemlerde çok ciddi atılımlar ve projeler gerçekleştirdiğini, özellikle gençlerden oluşan kırsal nüfusumuzu pozitif ayrımcılık yaparak desteklediklerini, kırsal alandaki tarımsal faaliyetlerinin en önemli kısmını oluşturan kadın çiftçilerin güçlendirilmesinin sadece onların hayat standartlarını değil sektör ve ülkenin kalkınmasında da önemli rol oynayacağını” konuşmalarında belirtti. Törenin devamında Kahramanmaraş Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu, kadınları tarımsal üretime daha fazla katmak için bir şeyler yapmamız gerektiğini bunun en iyi yolunun da kadınlarımızı eğitim yoluyla desteklenmesinden geçtiğini dile getirdi. Vali Yardımcısı Faruk Eraslan konuşmasında;  Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Projesi Kapsamında 77 kadın girişimci çiftçimize girişimcilik eğitimi verildiğini, eğitimlerini başarı ile tamamlayarak projeler hazırlandığını,  ilimizi temsil edecek kadın girişimcilere başarılar dilediğini ifade etti. Konuşmaların ardından jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda dereceye giren kadın çiftçilerimiz ve projeleri ilan edildi. Buna göre “Gelenekten Geleceğe Sumak Ekşisi Projesi” ile Sultan Kaçamaz birinci, “Cennet Kokusundan Gelen Şifa Projesi” ile Medine Yılmaz ikinci , “Mevsiminde Kurut Doğal Tüket Projesi” ile de Nergiz Tavşan üçüncü olmuştur. Birinci olan proje Bakanlığın belirleyeceği bir tarihte 16 ilin yarışacağı Proje Yarışmasında Kahramanmaraş ilini temsil edecektir. Ayrıca program kapsamında eğitime katılan tüm kadın çiftçilere sertifikaları verildi.

Sertifika töreni sonrasında proje hazırlayan tüm kadın çiftçilerin projelerinin sergilendiği proje pazarının açılışı yapılarak tüm katılımcılara projeleri ile ilgili bilgiler verildi.

''