19.7.2017 / Gösterim Sayısı : 3335

“Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” Programı Kapsamında Çanakkale İlinde Yapılan “Tarla Günü ve Domates Hasat Şenliği” İle Yeni Çeşitler Üreticilere Tanıtıldı

#çanakkale kadın çiftçiler

Tarımın içinde en çok var olan ancak tarımsal yeniliklerden en geç haberdar olan kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için bilgi ve yöntem sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek, kullanabilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulatmak amacıyla Bakanlığımıza bağlı Araştırma Enstitüleri ve İl Müdürlükleri işbirliğiyle 2017 yılında “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı kapsamında 21 proje yürütülmektedir.

 

Çanakkale’de yürütülmekte olan “Yerli ve Yeni çeşitlerle Domates Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Tescil edilen Yeni Domates Çeşitlerinin Çiftçilere Ulaştırılması ve Yaygınlaştırılması” konulu proje ile yerli ve bölgeye uygun domates çeşitlerinin kadın çiftçilere tanıtılarak kalite ve verimin artırılması amaçlanmıştır. Projede yer alan Ege Pembesi-50, MSC 50, MASS 1001 ve köy domatesi çeşitlerinden her biri 1’er dekardan olmak üzere Çanakkale Merkez Kumkale ve Dümrek köyleri ile Biga ilçesi Bozlar ve Sığırcık  köyleri olmak üzere 4 ayrı köyde 1’er dekar demanstrasyon kurulmuştur.  Ayrıca bu 4 domates çeşidi dışında çiftçinin önceki yıllarda yaygın olarak ürettiği bir domates çeşidinden şahit dikim yapılmıştır. Bu kapsamda 14 Temmuz 2017 tarihinde Çanakkale ili Biga ilçesi Sığırcık ve Bozlar köylerinde Tarla Günü ve Domates Hasat şenliği düzenlenmiştir.

 

 Tarla Gününe, Vali Vardımcısı Ömer Faruk ATEŞ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ,  Başkanlığımız Kırsalda Kadın Hizmetleri Çalışma Grubundan Ziraat Yüksek Mühendisi Özlem HAKYEMEZ ve Tekniker Serap DOĞAN, İlçe ve Şube Müdürleri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü temsilcileri, Ege Tarımsal Araştırma.Enstitüsü.Müdürlüğü temsilcileri, Biga Ziraat Odası Başkanı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı, Birlik, Kooperatif Başkanları, Kurum Müdürleri, Köy Muhtarları, İl ve İlçe köylerinden çok sayıda kadın çiftçi katıldı. Domates ile yapılan yemeklerden oluşan ikramlar ile etkinlik sona erdi.

''