28.7.2017 / Gösterim Sayısı : 3556

Bilecikli Kadın Çiftçiler ve Aileleri Tarafından Karabuğday Hasadı Yapıldı

#Bilecik kadın çiftçiler

        Bakanlığımız, Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş., Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Karabuğday Yetiştiricileri ve Sağlıklı Yaşam Derneği arasında yapılan protokol ile "Kadın ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme" projesi 2017 yılında Bilecik ilinde  uygulamaya konuldu. Proje kapsamında 25 kadın çiftçi ve ailelerinden olmak üzere toplam 43 çiftçi tarımsal üretim konusunda birçok teorik ve pratik eğitimden geçmişti. Bu eğitimlerin ardından Nisan ayında, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden tedarik edilen karabuğday tohumları iyi tarım uygulamaları kapsamında 3 köyde 300 dekarlık bir alana ekildi.

          Çeşitli konularda eğitim alan kadın çiftçi ve ailelerine arıcılık faaliyetleri yapmaları için arıcılık eğitimi de verilerek Bakanlığımızın finansal desteği ile arılı kovan dağıtıldı. Ayrıca çiftçiler güçlerini birleştirerek S.S. Göl Flanoz Gölpazarı ve Çevresi Kadın Girişimi Kooperatifini kurdu.  Tüm çalışmaların sonucunda çiftçiler ilk hasadı 26 Temmuz 2017 tarihinde Gölpazarı İlçesi Beşevler Aktaş Köyünde  "Karabuğday Hasat Şenliği" etkinliği ile gerçekleştirdi.

         Hasat şenliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından halkoyunları ekibi tarafından yörenin oyunları sergilendi. Karabuğday Yetiştiricileri ve Sağlıklı Yaşam Derneğinden Yasemin Sürmeli projenin kısa bir tanıtımını yaptı.  Protokol konuşmaları  sırasıyla Göl Flanoz Gölpazarı ve Çevresi Kadın Girişimi Kooperatifi Başkanı kadın çiftçi, Yılmaz Traktörden Akif Yılmaz, Ankara Üniversitesi  Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinden Prof.Dr. Bülent Gülçubuk, Türk Traktörden Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alessandro Cazzin, Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Gölpazarı İlçe Kaymakamı Kadir Duman ve Vali Yardımcısı V. Mustafa Kemal Özgün tarafından yapıldı. Programa Başkanlığımızdan Ev Ekonomisti Uzm. Bakiye Kılıç Onuk katılım sağladı. Protokol konuşmaları bitiminde ilçe müftülük yetkilisinin yaptığı dua ile hasada başlandı.  Çevre köylerden gelen ve ilk defa karabuğday ile tanışan çiftçiler, hasadı ve elde edilen ürünü yakından takip etti. Karabuğday ürününden yapılan ikramlar ile hasat şenliği son buldu.

''