Başkan

​Osman GÜZELGÖZ


1958 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Şanlıurfa kültür, folklor ve musikisinin en önemli kaynak kişisi, Musiki Ustası, Gazelhan Tenekeci Mahmut’un oğludur.

Lise yıllarında ve sonrasında PTT Bakım Müdürlüğü, Toprak-Su Müdürlüğü ve Toprak Tarım Reformu Bölge Müdürlüklerinde çalıştı. 1978 yılında Şanlıurfa’da muhabir olarak fiili gazeteciliğe başladı. 1980’de Maliye Teşkilatı’na girdi. 1984–86 döneminde 2 yıllık Maliye Kursu’nu bitirdi. 1990 yılında istifa ederek yeniden gazeteciliğe döndü.

40 yılı bulan gazetecilik ve yazarlık yaşamında; yerel ve ulusal düzeyde muhabirlik, yazarlık ve yöneticilik yaptı. Gazete ve dergiler çıkardı. Yerel TV ve radyolarda yorumcu ve araştırmacı olarak çeşitli programlar gerçekleştirdi. 1990-2001 yılları arasında Feza Grubunda gazeteci olarak çalıştı, 2001 yılında bu gruptan ayrıldı.

“Güneydoğu Sorunu ve Çözüm Önerileri” başlığı ile Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde konferanslar verdi. Çeşitli araştırmalar ve programlar yaptı. İstanbul’da bulunduğu dönemde 9 yıl Şanlıurfa Dayanışma Derneği’nin Genel Sekreterliği’ni yürüttü. Şanlıurfa Kültürü ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenledi, araştırma ve derlemelere imza attı.

2003 yılında Sağlık Bakanlığında Bakan Danışmanı olarak göreve başladı. Sağlık Bakanlığında daha sonra Basın Müşaviri, İletişim Koordinatörü ve Daire Başkanı olarak görev yaptı.

Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümünü ardından 2012 yılında da aynı fakültenin İktisat Bölümünü bitirdi. Daha sonra Atılım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında Yüksek Lisansını tamamladı. Halen Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde Sinema-Radyo-TV alanında doktora yapmaktadır.

18 Eylül 2017 itibariyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanı olarak atandı. Aynı zamanda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genel İletişim Koordinatörü olarak da görev yapan Osman Güzelgöz evli; 4 çocuk babası ve 4 torun dedesidir.

YAYIMLANMIŞ KİTAPLARI:

1)         Bir Beyaz Tebessüm (Şiir)
2)         Eskimeyen Sohbetler (Röportaj)
3)         İnce Sür Derin Sür Öküzleri Yorma (Güneydoğu Yazıları 1)
4)         Bir Ok Attım Kebap Oldu (Güneydoğu Yazıları 2)
5)         Batılılaşma Demokrasi İslam (Deneme)
6)         Sana Leyla mı Bulunmaz (Şiir)
7)         Kürt Meselesi İle Yüzleşmek (Güneydoğu Yazıları 3)
8)         Şanlıurfa Halk Müziği (Ortak Araştırma)
9)         Sağlıkla İlgili Türküler (Ortak Araştırma)
10)       Sağlıkla İlgili Şarkılar (Ortak Araştırma)

''