28.9.2017 / Gösterim Sayısı : 3202

Eppo (Avrupa ve Akdeniz Bitki Koruma Örgütü) Yürütme Kurulu ve 67.Konsey Toplantısı Ülkemizde yapıldı.

#Avrupa_ve_Akdeniz_Bitki_Koruma_orgutu_yurutme_Kurulu_Toplantisi_Haber #Eppo (Avrupa ve Akdeniz Bitki Koruma Örgütü ) Yürütme Kurulu ve 67.Konsey Toplantısı Ülkemizde Yapılmıştır.

Türkiye, Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu (International Plant Protection Convention-IPPC) altında bölgesel olarak faaliyet gösteren Avrupa ve Akdeniz Bitki Koruma Örgütü (European and Mediterranean Plant Protection Organization-EPPO)'nün üyesidir. Türkiye adına IPPC ve EPPO ile ilişkileri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü yürütmektedir. 

1965 yılından beri üyesi olduğumuz EPPO Konsey toplantıları çift yıllarda Yönetim merkezi olan Paris'te tek yıllarda ise üye ülkelerde yapılmaktadır. 2015 yılında Letonya'nın başkenti Riga'da yapılan toplantıda 2017 yılında Konsey Toplantısının ülkemizde yapılması kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda, EPPO Konseyi toplantısı ile yılda iki kez düzenlenen EPPO Yürütme Kurulu'nun ikinci toplantısı 25-28 Eylül 2017 tarihlerinde Antalya'da yapıldı. Toplantının son gününde "Biyolojik Mücadele Ajanlarının Korunmuş Alanlarda Kullanımı" konusunda bilgilendirme yapıldı.

Söz konusu toplantılar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından organize edildi. Toplantı açılış konuşması Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yunus Bayram tarafından yapıldı.

Bakanlık, EPPO Yürütme Kurulu ve Konsey toplantılarına Ülke olarak ev sahipliği yapmış olmaktan büyük bir memnuniyet duymuştur.

''