1.12.2017 / Gösterim Sayısı : 4199

Gıda Kontrol Hizmetleri Değerlendirme Çalıştayı Antalya'da yapıldı

#Gıda Kontrol Hizmetleri Değerlendirme Çalıştayı 2017

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından her yıl düzenli olarak yapılan Gıda Kontrol Hizmetleri Değerlendirme Çalıştayı, bu yıl, 27-30 Kasım tarihleri arasında Antalya'da yapıldı.

Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Neslihan Alper başkanlığında yapılan çalıştaya, Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı Selman Ayaz, Risk Değerlendirme Daire Başkanı Şenay Eken, ilgili Daire Başkanlıklarından Çalışma Grup Sorumluları, Gıda ve Yem Şube Müdürleri yanında Genel Müdürlük, İl Müdürlükleri, Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlükleri ve Veteriner Sınır Kontrol Noktalarından konu uzmanı personel katıldı.

Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Neslihan Alper tarafından yapılan açılış konuşmasında; ülke genelinde resmi kontrollerin iyileştirilmesi, yeterli koordinasyon ve birlikteliğin sağlanması ve toplamda 6812 resmi gıda kontrol görevlisinin etkin bir şekilde hizmet yapabilmesi için gerekli değerlendirilmelerin yapılacağı söylendi.

Dr. Alper, dört gün sürecek gıda kontrol hizmetlerinin değerlendirme çalıştayında; kayıt, onay, laboratuvar hizmetleri, ithalat ve ihracatı da kapsayan tüm gıda resmi kontrol faaliyetlerini bütüncül bir yaklaşımla değerlendireceklerini belirtti. Resmi kontrol görevlilerinin performansları ile ilgili bir çalışma başlatılacağını söyleyen Dr. Alper, toplantıda yapılan değerlendirmelerin Bakanlığın hizmetlerinde göz önüne alınacağı ve bu değerlendirilmelerin takip eden yıllarda yapılacak toplantılarda ilgili taraflarla paylaşılacağını söyledi.

Toplantıda gıdanın resmi kontrolleri, laboratuvar analizleri, GGBS ile ithalat-ihracat konularında yapılanlar tartışıldı. Bakanlığımızın mevzuat uygulamaları, kayıt-onay ile ilgili sorunlar ve çözüm önerileri konularında sunumlar yapılarak, görüş alış verişlerinde bulunuldu ve İl Müdürlüklerinin performansları değerlendirildi. Toplantı, iller arasında diyaloğun geliştirilmesi, karşılıklı sorunların tartışılması ve uygulamada birlikteliğin sağlanması açısından oldukça verimli geçti.

''