7.12.2017 / Gösterim Sayısı : 15346

2018 Yılı Hayvan hastalıkları ile mücadele ve buzağı kayıplarının önlenmesi yılı olarak ilan edildi

#Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı Değerlendirme Toplantısı_2.gun_2017

2017 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı Değerlendirme toplantısının ikinci gününe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın başkanlığında devam edildi.

Toplantıya Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü ve Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal ile Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, Personel Genel Müdürü Halil Fincan, Tarım Reformu Genel Müdürü Abdullah Burak Keser, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Müslüm Beyazgül, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Veli Gülyaz, Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik, Daire Başkanları, 81 İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, 81 İl Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürleri, Veteriner Kontrol Enstitü Müdürleri ile konu uzmanları katıldı.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk’un açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, "2018 yılını hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı kayıplarının önlenmesi yılı olarak ilan ediyorum." dedi.

Bakan Fakıbaba, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından Antalya'da düzenlenen, Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı 2017 Yılı Değerlendirme toplantısında, kendisine zaman zaman "Hayvanların petshop gibi yerlerde satılması doğru mu?" şeklinde sorular yöneltildiğini belirtti.

Yaratılanı yaratandan dolayı seven bir mantalitenin üyeleri olarak bunu doğru bulmadıklarını aktaran Fakıbaba, "Vallahi doğru değil. Yani bir köle gibi hayvan al sat, bunlar doğru bir olay değil. Ama bunları kapattığımız zaman da merdiven altında neler olacak, o da doğru değil." diye konuştu.

Yerel yönetimlerin bu konuda neler yapabileceği konusunda oturup konuşmak, yerel yönetimlerin çiftlikler kurup hayvanları gönüllü ailelere vermeleri konularının tartışılması gerektiğini aktaran Fakıbaba, hayvan hastalıkları ve buzağı ölümleri konusunda yapılan çalışmaları bakan olarak bizzat takip edeceğini bildirdi.

"Şunu söylüyorum bir hekim olarak, bir hamile annenin bakımı neyse düvenin bakımı da odur. Bir buzağının bakımı neyse yeni doğan bir çocuğun bakımı da odur." diyen Fakıbaba, anne ve bebek ölüm oranları nasıl takipteyse, gebe düve ve buzağının takibinin de öyle takip edilmesini istedi.

"Et ithalatını en kısa sürede sonlandıracağız"

Türkiye'de hayvancılığın problemlerini aşmak için alınacak tedbirlerin yüksek önem düzeyinde ele alınması gerektiğini belirten Fakıbaba, şöyle konuştu:

"Ülkemizde buzağı ölüm oranları ortalama yüzde 15 civarındadır. Bunu öncelikle yüzde 5'e, daha sonra daha aza indirmek bizim görevimiz. Biz bunu başarırız. Vatandaş diyor ki 'et ithalatı ne zaman duracak?' Bu ölümleri durduğumuz zaman duracak. 2018'i hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı olarak ilan ediyorum. Etkili hayvan çalışmaları yaparak buzağı ölümlerini sonlandırmak için çalışacağız. Sonlanır mı, sonlanmaz; ama yüzde 5'e düşürür müyüz, düşürürüz."

Bakan Fakıbaba, Türkiye'de yılda yaklaşık 750 bin buzağının öldüğünü, yüzde 15'ten yüzde 5'e düşmesi durumunda 500 bin buzağıdan kâr edileceğini bildirdi. Fakıbaba, "Biz bu 500 bin yavruyu kurtarabiliriz. O diyor 'bizden et alın', bu diyor 'bizden et alın.' Koca ülkeye yakışmıyor. Biz eğer 750 bin buzağı ölümünden 500 binini kurtaramıyorsak yazıklar olsun bize. 80 milyonun vebali var. Et ithalatını en kısa sürede sonlandıracağız. 'Nasıl olacak?' diye soruyorlar. Anne, bebek ölüm oranları nasıl düştüyse, buzağı ölüm oranları da düşecek." ifadesini kullandı.

İl il gidip sorunları yerinde göreceğini ve tek tek ilgileneceğini vurgulayan Fakıbaba, buna da Ardahan'dan başlayacağını dile getirdi.

Hep beraber çok çalışacaklarını aktaran Fakıbaba, hayvan hareketlerinin takip edilmesi için önce hayvan sayısının bilinmesi gerektiğini, bu nedenle 31 Aralık'a kadar bütün hayvan sayılarının çıkarılacağını kaydetti.

''