3.8.2017 / Gösterim Sayısı : 9293

Koyun ve Keçilerde Soykütüğü Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı Yapıldı.

#Koyun ve Keçilerde Soykütüğü Bilgilendirme Toplantısı 01.08.2017

Genel Müdürlüğümüzce 01.08.2017 tarihinde Bakanlığımız Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy Toplantı Salonunda, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri İl Birliklerinin katılımıyla Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü Bilgi Sistemi (SOYBİS) Tanıtım ve İstişare Toplantısı düzenlenmiştir.

Toplantıya Hayvancılık Genel Müdürü Osman UZUN, Genel Müdür Yardımcıları Burhan DEMİROK ve Salih ÇELİK, Islah ve Geliştirme Dairesi Başkanı Dr. Bekir ANKARALI, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Nihat ÇELİK ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünden yetkili personeller katılmıştır.

Hayvancılık Genel Müdürü Sayın Osman UZUN konuşmalarında küçükbaş hayvancılığın ülkemiz kırmızı et sektöründeki önemine dikkat çekerek, soy kütüğü çalışmaları ile mevcut hayvan varlığımızın hayvan başına verimliliğini artırmak ve damızlık ihtiyacını karşılama noktasında ıslahın önemine vurgu yaptı.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Sayın Nihat ÇELİK konuşmalarında SOYBİS'in ülkemiz küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesinde bir milat olduğunu belirterek bu sistemin önemine dikkat çekip başarıyı yakalamak için il birliklerinin imkânlarını kullanmalarını istedi.

Toplantı gündemine göre Hayvancılık Gene Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi Adem BÖLÜKBAŞI, mevzuat ve SOYBİS Uygulama Talimatı, Veteriner Hekim Halim UZUN, Milli Tarım Projesi Kapsamında "Damızlık Koç Teke Yatımlarının Desteklenmesi, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı personellerinden Bilgisayar Mühendisi Emre TOKUL ise SOYBİS yazılımı konusunda sunum gerçekleştirmişlerdir. Toplantının sonuç bölümünde genel değerlendirme yapılarak, karşılaşılacak sorunlar ve çözüm önerileri konusunda istişare yapılmıştır. 

''