4.11.2017 / Gösterim Sayısı : 12975

Türkiye pamuk ihtiyacını tek başına karşılayacaktır

#Aydın'da ziyaret ve incelemeler #Sayın Bakan'ın Aydın Programı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, sulama alanları ve pamuk yetiştirme alanları genişledikçe ithalata ihtiyacımız kalmayacağını ifade ederek "İnanıyorum ki Türkiye pamuk ihtiyacını tek başına karşılayacaktır. Kısa sürede inşallah bu pamuk ithalatını azaltacağız." diye konuştu.

Fakıbaba, Aydın programı kapsamında Koçarlı ilçesinde Çakırbeyli Mahallesi'nde Merhum Adnan Menderes Okuma Köşesi ve Kültür Salonu'nu gezdi. Burada yetkilerden bilgi alan Fakıbaba, daha sonra Efeler ilçesi Adnan Menderes Bulvarı'nda esnaf ziyaretlerinde bulundu. Fakıbaba'ya bazı vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu.

Ardından AK Parti Aydın İl Başkanlığına geçen Bakan Fakıbaba, burada yaptığı açıklamada, Aydın'a ilk kez geldiği ve buranın tarım kenti olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli ziyaretlerde bulunduğunu ve ülkesi için bir an olsun durmadan çalıştığını belirten Fakıbaba, "Bizler de en az onun kadar çalışmak zorundayız. Bizler sizlere layık olmaya çalışıyoruz. Sürekli vatandaşımızı düşünüyoruz." diye konuştu.

Yurt dışına gittikleri zaman Türkiye'ye karşı menfi bir propaganda yapıldığını gördüklerini kaydeden Bakan Fakıbaba, "15 Temmuz hain darbe girişimini hep birlikte atlattık. Sadece AK Parti'li değil bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu bağlamda 80 milyon insan bu hain darbeye karşı tek yumruk oldu. Ama bunun çok önemli bir kahramanı daha vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız olmasaydı içtenlikle söylüyorum biz burada olmayabilirdik. Şu anda ülkemiz bölünmüş olabilirdi." ifadelerini kullandı. 

Türkiye karşıtı propaganda yapan ülkeleri çok iyi bildiklerini aktaran Fakıbaba, şunları söyledi:

"Bunlar genelde vatandaşları ve ülkeleri sömürmeye alışmışlar. Sömürünün ellerinden gittiğini anlayınca başta hedef Cumhurbaşkanımız olmak üzere AK Parti'yi yani halkın iktidarını yok etmek adına çok şeyler yapmaya çalıştılar. Ama bütün Türkiye, yürekli bir insanın direnişiyle, ayağa kalkışıyla Türkiye Cumhuriyeti bölünmekten kurtulmuştur."

Aydın ziyaretinde esnafın mutluluğunu gözlemlediğini belirten Fakıbaba, bu durumun siyasetçi olarak kendisini mutlu ettiğine değindi.

Bakan Fakıbaba, AK Partililere çok iş düştüğünü vurgulayarak, "Burada özellikle kadın kollarımıza çok iş düşüyor. Kapı kapı bütün evlere girip bütün icraatlarımızı anlatarak gönlünü kazandığımız halkı bir daha kazanmamız gerekiyor." dedi.

"Pamukta sulama alanları ve pamuk yetiştirme alanları genişleyecek"

Fakıbaba daha sonra Efeler ilçesinde kontrollü örtü altı sebze yetiştiriciliği tesisini ziyaret etti. Buradan da et entegre tesisinde incelemede bulanan Fakıbaba, daha sonra Nazilli ilçesindeki Pamuk Araştırma Enstitüsüne geçti.

Burada da açıklamalarda bulunan Fakıbaba, çalışmalarından dolayı enstitü çalışanlarına teşekkür etti.

Türkiye'nin pamuk ihtiyacının yarısını ithal ettiğini dile getiren Fakıbaba, "Sulama alanları ve pamuk yetiştirme alanları genişledikçe ithalata ihtiyacımız kalmayacaktır. İnanıyorum ki Türkiye pamuk ihtiyacını tek başına karşılayacaktır. Kısa sürede inşallah bu pamuk ithalatını azaltacağız." diye konuştu.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Fakıbaba'ya üzerinde adının yazdığı Nazilli Belediyespor forması hediye etti.

Fakıbaba'ya ziyaretinde Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Selahattin Acara eşlik etti. 

 


''