23.6.2017 / Gösterim Sayısı : 6510

Kamu İç Denetçileri iftarda buluştu

#KİDDER İftar

Bu yıl 10. yılına giren Kamu İç Denetçileri Derneği KİDDER üyeleriyle Bakanlığımız ev sahipliğinde, iftarda bir araya geldi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık kafeteryasında düzenlenen iftara, GTHB İç Denetim Birimi Başkanı Adem AKSOY, Kamuda görev yapan iç denetçilerin yanı sıra Maliye Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Kaya, Müsteşar Yardımcısı ve İç Denetim Koordinasyon Kurulu Başkanı İlhan Hatipoğlu, Kalkınma Bakanlığı Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdür Vekili Dr. Ahmet Sabri Eroğlu, Devlet Denetleme Kurulu Başkan Yrd. Sami Kalaycı, Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Başkanı Menteş Albayrak, İç Denetim Merkezi Uyumlaştırma Dairesi Başkanı İlyas Koyuncu ve Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Bütçe Politikası Dairesi Başkanı Halis Kıral ile kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı.

"10. Yıl"

İftarın ardından bir konuşma yapan KİDDER Başkanı ve GTHB İç denetim Birimi Başkan Yardımcısı Bahadır Topal iç denetimin kamu sektöründe 10. yılını doldurduğunu ve bu 10 yıllık süreçte yetkinlik, teşkilatlanma (yasal ve mesleki çalışmalar rehberler) gibi hedeflerin yerine getirilmeye çalışıldığı bundan sonrası için ise  özellikle iletişim yönünün  gelişme aşamasına geçildiğini ifade etti.

"Kısa sürede güvenilir bilgi"

Topal, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 2019'da aktif hale gelmesiyle birlikte iç denetim mekanizmasının Cumhurbaşkanı'na kısa sürede doğru ve güvenilir bilgiyi verebilecek bir yapıya kavuşacağını belirtti.

"Türkiye önemli bir mesafe aldı"

Türkiye İç Denetim enstitüsü Başkanı Menteş Albayrak ise konuşmasında, Türkiye kamu iç denetiminde önemli bir mesafe alındığını, yetkinlik, mevzuat vb. altyapının dünyada iç denetimin önde gelen ülke seviyelerinde olduğunu söyledi.

"Cumhurbaşkanlığı sisteminde önemi artacak"

İç Denetim Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlhan Hatipoğlu da iç denetimin gelişmesi ve daha da güçlenmesi için bütün aktörlerle birlikte çalışılmaya devam edileceğini, iç denetçilerin ortaya koyduğu başarılı çalışmalar ile üst yöneticilerine iç denetimi anlatmaları gerektiğini ifade etti.

Programda son konuşmayı yapan Maliye Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Kaya ise iç denetimin bugün bulunduğu konumunun gelişime açık olduğu, gelecek vaat ettiği ve yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde iç denetimin önemli bir yer tutacağına inandığını ifade etti.

''