16.6.2016 / Gösterim Sayısı : 10753

ÇİN/“10. Çinghay Uluslararası Helal Gıda ve Ürünleri Fuarı”

#çin haber

Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Çin'in kuzeybatısında yer alan Çinghay eyaletinde ilki 2007 yılında yapılan, Müslüman ülkelerden katılımın giderek artmaya başladığı dünyanın en önemli helal gıda fuarlarından olan, dünyanın farklı bölgelerinden gelen katılımcılarla ikili görüşmelerin gerçekleştiği ve fuar ziyaretçilerinin de ürün satın alabildiği uluslararası bir organizasyon olan "2016 yılı 10. Çinghay Uluslararası Helal Gıda ve Ürünleri Fuarı"  36.000 metrekarelik alanda uluslararası standartlarda 1200 stand ile 18-22 Mayıs 2016 tarihlerinde ziyaretçilere açıldı.

Düzenlenen fuara Strateji Geliştirme Başkanı Kerim Üstün, Stratejik Yönetim Daire Başkanı Yusuf Yıldırım, Hayvan ve Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanı Engin Derya Tayfun ve Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisinden Vijdan Kurnaz katılım sağlayarak standlarda incelemelerde bulundular.

Fuarda açılan, Türkiye'den ithal edilen ürünlerin tanıtımı ve satışının yapıldığı standa katılımcılar tarafından büyük ilgi gösterildi.

Daha sonra program kapsamında düzenlenen "Belt & Road" paneline katılım sağlanarak, "Belt & Road" projesi ile İpekyolu'nun tekrar canlandırılması ve bu kapsamda bu yol üzerinde yer alan ülkelerdeki şirketlerin arasında oluşturulabilecek ekonomik işbirliği ve bölgenin kalkınmasına yönelik konularda yapılması gerekenler ile ilgili konuşmalar yapıldı.

Ekonomi Bakanlığı'na bağlı Pekin Ticaret Müşavirleri ile de her iki ülke ticareti ve potansiyel yatırım fırsatları konularında görüşmelerde bulunuldu.

Ayrıca 20 Mayıs 2016 tarihinde Bakanlığımız yetkililerinin de yer aldığı Çin-Türk heyeti tarafından, Çin'in Çinghay eyaletinde kurulan ve satılan tüm ürünlerin türk malı olduğu "Türkiye Alışveriş Merkezi" nin resmi açılışı gerçekleştirildi.  Söz konusu açılış eyalet basınında da yer aldı.

''