T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"Tarımsal İşletme Danışmanlığı" masaya yatırıldı

Yayın Tarihi : 23.12.2016

​​Milli Tarım Projesi kapsamında oluşturulan "Tarımsal İşletme Danışmanlığı" çalışmaları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra çalışanları ile bir grup akademisyen tarafından masaya yatırıldı.

Kasım ayında lansmanı yapılan Milli Tarım Seferberliği çalışmaları kapsamında oluşturulan "Tarımsal İşletme Danışmanlığı" sistemi,  Antalya'da düzenlenen çalıştayda değerlendirildi. 19 Aralık Pazartesi başlayan ve 3 gün süren çalıştayda ele alınan konular arasında, Tarımsal İşletme Danışmanlığının uygulama esasları, güçlü ve zayıf yönleri, çevresel fırsat ve tehditler, tarımsal işletmelerin tanımı ve kapsamı, tarımsal işletmelerin güncel sorunları, Bakanlık tarafından götürülen hizmetlerin üstün ve zayıf yönleri, verilen desteklerin iyileştirilmesi ve yaygınlaştırılması ve taşra yararlanıcılarının etkin bir şekilde örgütlenmesi gibi başlıklar yer aldı.

Çalıştaya, İstatistik ve Değerlendirme İstatistik ve Değerlendirme Daire Başkanı Dr. İlkay Kılıç'ın koordinatörlüğünde 24 il tarım müdürü, 12 ziraat mühendisi, 12 veteriner hekimin yanı sıra Çukurova Üniversitesi'nden Prof. Dr. Dilek Bostan Budak Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş ve İnönü Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaca katıldı.

Çalıştayın sonuç raporunun, sistemle ilgili çalışmalarda önemli bir yol haritası olacağı düşünülüyor. ​