T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Biz hep doğrunun, hakkın ve adaletin yanındayız

Yayın Tarihi : 21.10.2017

​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önümüzdeki günlerde uygun fiyattan et satışı ve besicilerle ilgili çalışmaları açıklayacaklarını ifade ederek "Şundan emin olun, biz hep doğrunun, hakkın ve adaletin yanındayız. Cumhurbaşkanımızın bize ilk talimatı, 'Hep haktan ve adaletten yana olacaksınız ve halkımız ucuz et yiyecek, bu onların en tabi hakkıdır' demişlerdir. Tabii bundan rahatsız olan çevreler var, bırakın rahatsız olsunlar. Ben konuştuğumun ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Esnafım, kasabım, besici kardeşim, sanayicim, üreticim, tüketicim benim ne demek istediğimi anlıyor." dedi.

Fakıbaba, Şanlıurfa programı kapsamında Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği tarafından düzenlenen "Sertifikalı Tohum İstişare Toplantısı"na katıldı. Fakıbaba burada yaptığı konuşmada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının zor bir bakanlık olarak görüldüğünü ancak kendisinin bu işi severek ve zevkle yaptığını söyledi.

Bakanlık olarak her zaman emeğin, emekçinin ve üreticinin yanında olduklarını anlatan Fakıbaba, şöyle konuştu:

"Üretici bir hanımefendi yanıma gelmişti, benim kızımın yaşındaydı. Nasırlı ellerini gösterince, ben de o nasırlı elleri öptüm. Kadıncağız utandı ama gerçekten de nasırlı eller, üreten eller öpülür. Biz bu mücadeleyi verirken söylediğiniz bazı sözleri cımbızlayarak, 'acaba bu adamı nasıl rahatsız ederiz, nasıl konuşturmayız' falan filan... Tabii medyada bu sayı gittikçe artacak, ben bu politikayı biliyorum ama bu kardeşiniz dimdik hep üreticinin, samimi ve dürüst sanayici ile tüketicinin yanında olacak. Arada böyle rahatsız olanlar, onları böyle cımbızlayarak basında çıkaracaklar ama benim, bildiğim davamdan dönmeyeceğimi en iyi benim Şanlıurfalı hemşehrilerim bilir."

Besicilere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Fakıbaba, şöyle devam etti:

"Besici arkadaşlar çok mağdur olduklarını söylediler, dedim merak etmeyin, Allah'ın izniyle bir haftaya kadar göreceksiniz bu mağduriyetinizin nasıl giderileceğini ama benim gariban halkımın da nasıl ucuz et yiyeceğini bütün Türkiye'ye göstereceğim. Bununla ilgili çok spekülasyon yapılıyor. Şundan emin olun, biz hep doğrunun, hakkın ve adaletin yanındayız. Cumhurbaşkanımızın bize ilk talimatı, 'Hep haktan ve adaletten yana olacaksınız ve halkımız ucuz et yiyecek, bu onların en tabi hakkıdır' demişlerdir. Tabii bundan rahatsız olan çevreler var, bırakın rahatsız olsunlar. Ben konuştuğumun ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Esnafım, kasabım, besici kardeşim, sanayicim, üreticim, tüketicim benim ne demek istediğimi anlıyor. Allah'ın izniyle bu Bakanlığın hakkını vereceğiz."

Taziye ziyaretleri

Bakan Fakıbaba, Şanlıurfa'da tarladaki pamuk yığınları arasında ölü bulunan ikisi kardeş 3 çocuğun ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Merkez Eyyübiye ilçesi Ulucanlar Mahallesi'nde kurulan taziye çadırını ziyaret eden Fakıbaba, çocukların ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Bakan Bakıbaba, Kur'an-ı Kerim okunmasının dua etti ve çocukların dedesi Ali Tekdağ ile bir süre sohbet ederek, acısını paylaştı.

Devlet olarak her zaman ailenin yanında olacaklarını aktaran Fakıbaba, vatandaşlarla da sohbet etti.

Bakan Fakıbaba ayrıca Şunlıurfa'dan Şırnak'a geçerek kömür ocağındaki göçükte hayatını kaybeden 4 işçinin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. 

"Türkiye çok bereketli ve zengin bir ülke"

Fakıbaba, Silopi Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti ilçe kongresine de katıldı. Burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin çok bereketli ve zengin bir ülke olduğunu söyledi.

Bu zenginliğin korunması için bütün terör örgütlerine karşı uyanık kalınması gerektiğini vurgulayan Fakıbaba, halkın, terör örgütleri DEAŞ, PKK ve FETÖ'yle iş birliği yapanları çok iyi bildiğini belirtti.

Türkiye'yi kıskanan ve birlikteliğinden korkan güçler bulunduğunu aktaran Fakıbaba, şöyle konuştu:

"Kim kimin maşası belli olmuştur. Hangi örgütlerin hangi örgütlerle iş birliği yaptığı belli olmuştur. Hangi örgütlerin hangi devletlerin piyonları olduğunu bu halk öğrenmiştir. 'Türkiye büyüyor, bunun önünü keselim, parçalayalım ve küçültelim ve o gücü rahat yönetelim.' diyorlar. Vallahi siz küçültemezsiniz. Bir şey yapamazsınız."

Konuşmanın ardından Bakan Fakıbaba, kongreye davet edilen bir grup engelliye sarılarak hediye verdi.