T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Birlik ve beraberlik içinde büyümemizi sürdüreceğiz

Yayın Tarihi : 22.10.2017

​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini, vatandaş ve hükümet elbirliğiyle ülkede daha güzel işlerin yapılabileceğini belirterek "Onun için biz inşallah birlik ve beraberlik içerisinde hareket edeceğiz. Muhtardan başlayan cumhurbaşkanına kadar olan bir takım halinde bu ülke, bu vatan bu bayrak bizim. Hakkari'si, Şanlıurfa'sı, Edirne'si, Samsun'u da bizim. Bu büyümemizi sürdüreceğiz." dedi.

Hafta sonunu farklı illerdeki programlara katılarak geçiren Bakan Fakıbaba, Bingöl'de AK Parti 6. Olağan Merkez İlçe Kongresi'ne katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kongrede, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı görüntülü olarak aktarıldı.

Bakan Fakıbaba, kongrede yaptığı konuşmada, partide takım ruhunun önemine değindi.

AK Parti'nin bugünlere gelmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile takım ruhunun önemli olduğuna işaret eden Fakıbaba, "Biz bu takımda varız. Bugün bakanız yarın AK Parti'nin bir emir eriyiz, üyesiyiz. Ha üyesiniz ha milletvekilisiniz ha bakansınız, hiç önemli değil. Önemli olan bu davadır. Hakikaten bu davaya gönül verip, sahip çıkmaktır." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'ye gücünüz yetmiyor"

Fakıbaba, Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere ilişkin, şunları kaydetti:

"Kilometrelerce uzaktan gelip sınırın ötesinde savaşanların gerçek niyetleri Türkiye'yi bölmektir. Uzaktan gelen insanlar, ne işiniz var sizin burada? Sizin toprağınız size yetmiyor mu, nedir bu gelişinizin sebebi, ne istiyorsunuz, doymuyor musunuz? Sömürmekle elinize ne geçiyor? Bakın hala bir şey değilsiniz. Türkiye'ye gücünüz yetmiyor. Yani dayak yiyor ve anlamıyorsunuz. Yarın yine dayak yiyeceksiniz. Amaçları inanın ülkemizi parçalamak, ülkemizi bölmek. Bunların amacı, gerçekte bulundukları ülkelerin halklarına yardım etmek değil. Bunlara karşı birlik ve beraberlik içinde daha çok çalışmamız gerekir."

Fakıbaba, uluslararası güçlerin kendi aralarındaki sınırları kaldırırken İslam coğrafyasını küçük parçalara bölmeye çalıştığına dikkati çekti.

"Tabii küçülteceksiniz, böleceksiniz, kendinize uygun ülke yaratacaksınız ve daha uygun bir şekilde İslam'ı yöneteceksiniz. Vallahi Türkiye'yi tanımamışsınız kardeşim. Türkiye öyle sıradan bir ülke değil, başınıza bela almayın. Şunu çok iyi bilmeleri gerekir ki bizi bölemezler. Çünkü biz kardeşiz. Bizi bölmeleri mümkün değil. Et ve tırnak olmuşuz." ifadelerini kullanan Fakıbaba, Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Zaza, Arap arasında bir fark olmadığını belirtti.

Türkiye'nin, demokrasinin meydanı olduğunu vurgulayan Fakıbaba, burada kavgaya yer olmadığını aktardı.

"Birlik ve beraberliğinizi bozmayın"

Bingöl'den Şanlıurfa'ya geçen Bakan Fakıbaba,  merkez Karaköprü Belediyesince düzenlenen Muhtarlara Bilgisayar Dağıtım Töreni'nde yaptığı konuşmada, kısa bir süre önce devraldığı bakanlık görevini layıkıyla yerine getirebilmek için yoğun mesai harcadığını söyledi.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Fakıbaba, vatandaş ve hükümet elbirliğiyle ülkede daha güzel işlerin yapılabileceğini dile getirdi.

Dün Şırnak'ta incelemelerde bulunduğunu aktaran Fakıbaba, şöyle devam etti:

"Emin olun 3 milyar lira, devletimiz ve hükümetimiz, Şırnak'ın yeniden kalkındırılması için para harcamış, aynen Suriye gibi yapmışlar. Oysa bakın burada Türk'ü, Kürt'ü ve Arap'ı var, aramızda bir fark var mı? Binlerce kilometre uzaktan gelip bu memleketin sınırına yerleşmeye, orada devlet kurmaya kimin hakkı var? Bizim uyanmamız lazım, birileri etnik grupları bahane edip İslam'ı ve ülkeleri bölmeye çalışıyor. Allah korusun eğer 15 Temmuz akşamı bunlar başarılı olmuş olsalardı şimdi bizler burada olabilir miydik, vallahi olamazdık. Şanlıurfa yerinde kalırdı ama Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içerisinde olur muydu, olmaz mıydı Allah bilir. Onun için birlik ve beraberliğimizi Allah bozmasın. Bu fitneyi içimize koymamamız lazım. Örgütlere bakın bütün bir kalemden çıkmış gibi örgütler hep birbirleriyle anlaşıyor. Hani nerede o DEAŞ'ın çok güzel İngilizce konuşan, insanın kafasını kesen o adamlar kayboldu, birden bire. Bunların kimin eseri olduğu belli arkadaşlar. Lüften birlik ve beraberliğimiz bozmayalım."

"Takım halinde ülke bizim"

Türkiye'nin önünde iki seçimin bulunduğunu dile getiren Fakıbaba, gençlere ve çocuklara hükümet olarak büyük güven duyduklarını belirtti. Birlik ve beraberliğin önemini vurgulayan Fakıbaba, komşu ülke Suriye'nin kısa bir sürede enkaz yığını haline geldiğini hatırlattı.

İnsanların demokratik şekilde fikirlerini ortaya koyması gerektiğini belirten Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Dün Şırnak'ı görmüş olsaydınız bana hak verirdiniz; emin olun Suriye'den hiçbir farkı yoktu. Ne hain insanlar var, amacınız ne, kimi koruyorsunuz, kimin adına iş yapıyorsunuz, kim sizi besliyor? Onun için biz inşallah birlik ve beraberlik içerisinde hareket edeceğiz. Muhtardan başlayan cumhurbaşkanına kadar olan bir takım halinde bu ülke, bu vatan bu bayrak bizim. Hakkari'si, Şanlıurfa'sı, Edirne'si, Samsun'u da bizim. Bu büyümemizi sürdüreceğiz." diye konuştu.

Fakıbaba, konuşmasının ardından bilgisayar hediye ettiği muhtarlarla sohbet ederek, sorunlarını dinledi.