T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bosna Hersek ile aramızdaki 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini kısa zamanda yakalayacağız

Yayın Tarihi : 26.10.2017

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bosna Hersek ile Türkiye'nin önümüzdeki dönemlerde üçüncü ülkeler ile ortak ticaret köprüleri kuracağını belirterek "İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak en önemli amaçlarımız arasındadır. Ticaret hacminde hedefimiz olan 1 milyar doları çok kısa zamanda yakalayacağımıza inancım sonsuzdur." dedi.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki parlamento binasında düzenlenen Türkiye-Bosna Hersek Tarım İş Forumu'na katılan Bakan Fakıbaba, tarımsal üretim ve ticarette Bosna Hersek ile ortak adımlar atmak, birlikte üretmek ve kazanmanın bu coğrafyadaki en büyük hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

İki ülkenin tarih boyunca en zor zamanlarında birbirine destek olduğunu vurgulayan Fakıbaba, "Kadim dostluğumuz ve iyi niyet yaklaşımının göstergesi olan bu dayanışma takdire şayandır." ifadelerini kullandı.

Fakıbaba, ticari yakınlığa sahip oldukları ve ticareti geliştirmek istedikleri ülkelerle son bir yıldır bakanlık koordinasyonunda tarım iş forumları düzenlediklerini belirterek, "Amacımız karşılıklı tarımsal ve ticaret hacmini geliştirmek, iş birliği imkânlarını artırmaktır." yorumunu yaptı.

Bugüne kadar Gürcistan, İran, Ukrayna, Azerbaycan, Çekya, Arnavutluk, Sırbistan, Rusya ve Katar olmak üzere 9 ülke ile ikili görüşme yaptıklarını hatırlatan Fakıbaba, Afrika kıtasından 50, Arap dünyasından 18 ülke ile bölgesel düzeyde tarım iş forumları düzenlediklerini aktardı.

Fakıbaba, bu forumlar neticesinde tüm taraflara olumlu yansıyan ticari gelişmeler elde edildiğini, kalıcı ve sürdürülebilir adımlar atıldığını kaydederek tarım iş forumlarının, tarımsal yatırım alanlarının belirlenmesi, geliştirilmesi, tarımsal iş birliği ve sektördeki firmaların sürdürülebilir iş birliği kurması adına da önemli katkı sağladığını söyledi.

"Ticaret ve yatırım yapmak için buradalar"

Bugünkü forum vesilesiyle Türkiye'den 100'e yakın iş insanının Saraybosna'da bulunduğunu aktaran Fakıbaba, bu kişilerin Bosna Hersekli meslektaşları ile tanışmak, ticaret ve yatırım yapmak amacıyla buraya geldiğini ifade etti.

Hayvancılık, gıda, un, yem, veterinerlik ve aşı ürünleri, zirai ilaç, tohum, fidan, gübre, organik tarım, seracılık, tarım makineleri gibi farklı alanlardan Türk iş insanlarının burada olduğunu tekrarlayan Fakıbaba, "Yapılacak ikili görüşmelerde önemli ticari bağlantılar tesis edileceğine ve önümüzdeki dönemlerde iki ülke olarak üçüncü ülkeler ile ortak ticaret köprüleri kuracağımıza eminim." dedi.

Fakıbaba, Türkiye ile Bosna Hersek'in yıllık ticaret hacminin her geçen yıl arttığını ve artmaya devam edeceğini söyleyerek, "İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak en önemli amaçlarımız arasında. Ticaret hacminde hedefimiz olan 1 milyar doları çok kısa zamanda yakalayacağımıza inancım sonsuzdur." diye konuştu.

Bu amaca giden yolun başlangıcını, tarım iş forumu olarak belirlemek istediklerini vurgulayan Fakıbaba, "Burada oluşturulacak ticari ilişkilerin devamlılığı için kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz." dedi.

Fakıbaba, Türkiye'nin 2003 yılından bu yana ekonomisi ortalama yüzde 6 büyüyen bir ülke olduğuna işaret ederek, bu kalkınma ivmesini daha da hızlandırmayı hedeflediklerini vurguladı.

 

"Avrupa'nın en büyük tarımsal gücüyüz"

Türkiye'nin 60 milyar dolar tarımsal hâsıla ve 17 milyar dolar tarımsal ihracat ile Avrupa'nın en büyük tarımsal gücü haline geldiğini kaydeden Fakıbaba, Türkiye'nin 192 ülkeye bin 681 çeşit tarımsal ürün ihraç ettiğine dikkati çekti.

Fakıbaba, bugün düzenlenen tarım iş forumunun iki ülkenin iş insanları arasında faydalı bir iletişim ve ticaret ağı kuracağına inandığını vurgulayarak, "Bugün iş insanlarımızın yapacağı görüşmeler, gerek ticaretin gerekse ikili diyalogların geleceğinin tesisi açısından önem taşıyor. Bu bağlamda bu forumun iki ülkenin tarımsal işbirliği ve ticaretine uzun vadeli ve sürdürülebilir bir soluk getireceğine inanıyorum." dedi.

"Türkiye dış ticarette bir numara"

Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic de Bosna Hersek'in Türkiye ile dış ticaret dengesini her geçen yıl iyileştirdiğine işaret ederek, Türkiye'nin 2016 yılında en fazla tarım ürünü ihraç ettikleri ülke olduğunu söyledi.

İş forumunun, tarım alanında son yıllarda ülkede yapılan en önemli etkinlik olduğunu vurgulayan Sarovic, foruma 80'den fazla önemli Türk şirketinin katıldığını ifade etti. Sarovic, Türkiye'nin dış ticarette Bosna Hersek için "bir numara" olduğunu vurgulayarak, 2016 yılında tarım ürünlerinin ihracatı konusunda elde ettikleri başarının bu yıl da sürmesini beklediklerini kaydetti.

Türkiye'nin tarım alanında önemli bir güç olduğunun altını çizen Sarovic, 2017 yılında Türkiye'ye 180 milyon dolar seviyesinde tarım ve gıda ürünleri ihraç etmeyi beklediklerini aktardı.

Sarovic, Türkiye ile mevcut ekonomik iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ülkedeki yatırım imkânlarının daha uygun hale getirilmesiyle daha fazla Türk yatırımcının Bosna Hersek'e geleceğini sözlerine ekledi.