T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sudan'daki tarımsal çalışmalara yoğunlaşacağız

Yayın Tarihi : 12.3.2018

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Sudan Maliye ve Ekonomi Bakanı Mohamed Osman Elrekaby ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

TİGEM Sosyal Tesislerinde gerçekleşen görüşmede konuşan Fakıbaba, Sudan heyetini Türkiye'de görmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sudan'da hayvancılık, sertifikalı pamuk ve soya üretimi ile ilgili yapacakları tarımsal çalışmalara yoğunlaşacaklarını ifade eden Fakıbaba, bu projenin başlangıcında oluşabilecek zorlukların iki ülkenin karşılıklı çaba ve iyi niyetiyle aşılacağına inandığını söyledi.

Fakıbaba, geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Afrika'da 4 ülkeyi ziyaret ettiklerini belirterek "Cumhurbaşkanımız Sudan'a ayrı bir önem veriyor; Sudan'daki tarımsal altyapıyı geliştirmenin önemli olduğunu ve Sudan'daki faaliyetlerimizde Sudan haklının çıkarının öncelikli olduğunun altını çizmiştir." dedi.

"Türkiye'nin önderliğinde tüm İslam Âlemi kalkınacak"

Sudan Maliye ve Ekonomi Bakanı Mohamed Osman Elrekaby de kendilerini kabul ettiği için Bakan Fakıbaba'ya teşekkür ederek, dost ve kardeş olan iki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

Sudan halkının yüzde 80'inin tarımla uğraştığını ve kendileri için öncelikli sektörün tarım olduğunu anlatan Elrekaby, "Yeteri kadar yer altı ve yer üstü kaynaklarımız var. Çok verimli ve bakir arazilerimiz bulunuyor. Ancak tarım alanında teknoloji ve kaliteli tohuma ihtiyaç duyuyoruz. Bunlar da Türkiye'de mevcut. Türkiye'nin önderliğinde tüm İslam âleminin kalkınacağına inanıyorum" diye konuştu.