T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2.Tarıma Hizmet Ödülleri, sahiplerini buldu

Yayın Tarihi : 4.4.2018

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, tarım alanında uygulanan politikaların sonuçlarını vermeye başladığını belirterek, kırsalda çalışanların hayat şartlarını daha iyi hale getirmek için projeler ürettiklerini anlattı.

Daniş, Anadolu İzlenimleri Dergisi'nin Bilkent Otel'de düzenlediği 2. Tarıma Hizmet Ödülleri törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Daniş kırsalda çalışmaktan imtina edilen bir dönemin yaşandığını belirterek, "Hükümet olarak ne kadar destek verirseniz verin kırsalda üretmek isteyen insanınız varsa tarımın bir anlamı var." değerlendirmesinde bulundu.

Daniş, tarım alanında uygulanan politikaların sonuçlarını vermeye başladığının altını çizerek, kırsalda çalışanların hayat şartlarını daha iyi hale getirmek için projeler ürettiklerini anlattı.

Her ile ve bölgeye uygun proje çalışmaları yaptıklarına işaret eden Daniş, "Bakanımız her hafta en az iki ili ziyaret ederek o ildeki tarım potansiyelini değerlendiriyor. Hangi ilin hangi özelliğini öne çıkaracağımız konusunda çalışmalar yapıyoruz. Dünyada tarımda ilk beşe girmek hedefimiz." ifadelerini kullandı.

Daniş, tarımda Ar-Ge için verilen desteklerin de artarak devam ettiğini kaydetti.

"Gıdanın, tarımın, toprağın, suyun değerini bilmek zorundayız"

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise yaptığı konuşmada, her türlü sıkıntı ve engellemeye rağmen Türkiye'nin büyümede G20 ülkelerinde birinci olduğunu hatırlattı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesine de değinen Aydın, "Dünyanın pek çok yerinde süper güçler enerji açıklarını nükleer enerjiyle gideriyor. 2023 hedeflerinden sadece bir tanesi olan Akkuyu, enerjimizin yüzde 10'unu karşılayacak." dedi.

Aydın, hükümetin birçok destekle tarımın her alanını geliştirmeye çalıştığına vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Pek çok destek bizi bekliyor, yeter ki bir iş üretmeye çalışalım. Bir hedef koyun ortaya ve samimi şekilde, ayakları yere basan bir projeyle hangi bakanlığa giderseniz gidin özellikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında muazzam destekler var. Gıdanın, tarımın, toprağın, suyun değerini bilmek zorundayız."

Anadolu İzlenimleri Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Oluklu da derginin, Türk tarımının, üreticinin sesi olmaya devam devam edeceğini söyledi.

Ödüller sahiplerini buldu

Tarım hizmet ödüllerinde çeşitli kategorilerde ödüller dağıtılırken, üretici ödüllerinde genç çiftçi projesi kapsamında 40 arılı kovan malzemeleri projesiyle İsmihan Terzi, kontrollü örtü altı projesiyle Oğuz Aygün, Ezgi Ozan, Sibel Gürbüz ve Sevgi Sütçü ödüllerini aldı.

Tarımda basın ödülleri kapsamında ise NTV'de Sokağın Ekonomisi programıyla Berfu Güven, Köy TV Ankara Temsilcisi Harun Göksel, Bloomberg TV'den Tarım Analizi programıyla İrfan Donat, Dünya gazetesinden tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, Haber Türk gazetesi muhabiri Esra Nehir, Bereket TV'den Toprağın Bereketi programıyla Umut Özdil ve Anadolu Ajansı muhabiri Merve Özlem Çakır ödüle layık görüldü.