1.8.2018 / Gösterim Sayısı : 1527

Genel Müdürümüz Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü’nü Ziyaret Etti.

#Ordu_Arıcılık_Ziyaret

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürümüz (TAGEM) Sayın H.Gazi KAYA, 27.07.2018 tarihinde Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünü ziyaret ederek "Arım, Balım, Peteğim" projesi kapsamında yapılan tesislerin ve arı ürünleri kalite merkezinin Eylül ayında planlanan açılış programı için incelemelerde bulundu.

Genel Müdürümüz H.Gazi KAYA Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ’u makamında ziyaret ederek  “Arım, Balım, Peteğim” projesi ve proje kapsamında kurulan şirket için katkılarından dolayı teşekkür etmiş ve TAGEM hakkında genel bilgiler sunmuştur. Valimiz Sayın Seddar YAVUZ ise proje hakkında genel bilgiler vererek BALMER AŞ. nin kuruluşunda aşılan sıkıntıları değerlendirip, projenin bölge için önemini vurgulamıştır.

Valilik ziyareti sonrası Genel Müdürümüz, Enstitü toplantı salonunda hazır bulunan araştırmacı personelle tek tek tanışarak, çalışma konuları hakkında bilgiler almıştır. Enstitülerin genel yapısı, sorunları ve çözüm önerileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Genel Müdürümüz, Ülke tarımını daha ileriye götürmek adına araştırmacı personellerimizden beklentilerini dile getirerek “enstitülerde çalışmanın arzu ve sabır gerektirdiğini ve her araştırmacının yüksek lisansını tamamlayarak en az bir projesinin olması gerektiğini” ifade etmiştir.

Enstitü bünyesinde faaliyet gösteren Genetik ve Biyoteknoloji,  Arı Sağlığı, Morfoloji, Gıda Teknoloji ve Apiterapi laboratuvarlarında incelemeler yaparak konu uzmanı personellerden bilgiler alan Genel Müdürümüz, Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından "Rekabetçi Sektörler Programı" altında Ordu Valiliğinin himayelerinde Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından uygulanan "Arım, Balım, Peteğim" projesi kapsamında 5.000 m2 kapalı alanı bulunan süzme-petek bal ile temel petek-hammum üniteleri ve laboratuvar bölümlerinden oluşan tesisleri gezerek, Enstitü Müdürü Feyzullah KONAK ve şirket personellerinden detaylı bilgiler almıştır. Genel Müdürümüze incelemeler esnasında Ordu Vali Yardımcısı Sayın Ekrem BALLI, İl Kontrol Laboratuvarı Müdürü Nizamettin AÇIKBAŞ ve Arı Yetiştiricileri Birliği ve BALMER AŞ. Başkanı Akın ÇİFÇİ’de eşlik etmişlerdir.

''