T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ulusal Gıda Starter Kültür Gen Bankası Açıldı

Yayın Tarihi : 3.4.2017

Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde kurulan Ulusal Gıda Starter Kültür Gen Bankası, Bakanımız Sayın Faruk ÇELİK tarafından 30.3.2017 tarihinde hizmete açıldı.

Açılışa, Sayın Bakanımız, TAGEM, diğer Genel Müdürlük ve İl Müdürlükleri  temsilcileri, milletvekilleri, Bursa Valisi, Uludağ Üniversitesi rektörü, üniversite öğretim üyeleri, özel sektör, STK temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda yetiştirici ve üretici katılmıştır.

Kalkınma Bakanlığı tarafından 14.3 milyon TL bütçe ile desteklenerek uluslararası normlarda kurulan Gen Bankasının yapımına Ocak 2014'te başlanmış ve 3 yılda tamamlanmıştır. Bodrum, zemin ve 1.kattan oluşmaktadır. Taban alanı 1.555 m2, yapı inşaat alanı 4.508 m2 dir. İnşaat ihalesi, Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından gerçekleşmiştir.

Gen Bankası; laboratuvarlar, genetik materyal muhafaza birimleri, Süt Ürünleri Pilot Tesisi, 180 kişilik toplantı salonu ve ofislerden oluşmaktadır.

Gen Bankasında; biyoçeşitlilik zenginliğimiz olan ürünlerimizdeki mikroorganizmalar belirlenerek muhafaza edilecek, özel sektörün ihtiyaç duyduğu endüstriyel starter kültürlerin ticari olarak üretimine destek sağlanarak Türk halkının damak tadına hitap eden ürünlerin elde edilmesine imkan sağlanacak ve döviz kaybı önlenecektir.

Gen Bankası, özel sektör, üniversiteler ve diğer tüm araştırma kuruluşlarının kullanımına açık olacak ve birlikte Ar-Ge faaliyetleri yapılacaktır. Bu konuda TÜBİTAK 1007 Programında, starter kültürlerin yerli imkanlarla üretilmesine yönelik açılan çağrı kapsamında, içinde Ulusal Gıda Starter Gen Bankasının da yer alacağı ve üniversite, özel sektör ve tüm paydaşların katılacağı projeler inceleme sürecindedir.