14.6.2018 / Gösterim Sayısı : 2838

ARDAHAN-KARS-ARTVİN KALKINMA PROJESİ İNCELEME ZİYARETİ

Genel Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi (AKAKP) kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri yerinde incelemek ve denetlemek üzere 07-08 Haziran 2018 tarihlerinde Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Metin TÜRKER, Tarım Arazileri Yönetimi Daire Başkanı İsmail COZOĞLU, Dış Kaynaklı Projeler Çalışma Grup Sorumlusu Saliha AKBAŞ ve Ziraat Yüksek Mühendisi Aylin ÇELİK ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yetkilileri tarafından proje illerine teknik bir ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Ziyaretlere Kars İl GTH Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN, Ardahan İl GTH Müdürü Ertan AĞTÜRK, İl ve İlçe GTH Müdürlüğü Personeli ile Proje Yönetim Birimi personeli katılmıştır.

            Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal TOKSOY ve Selim Belediye Başkanı Coşkun ALTUN’un da katılımı ile Proje kapsamında yapımı tamamlanan Kars İli Selim Hayvan Pazarı ile yapımı devam eden Sarıkamış Hayvan Pazarı ziyaret edilerek ilerlemeler hakkında bilgi alınmıştır. Yine Proje kapsamında yapımı tamamlanarak 2015 yılında hizmete açılan Ardahan Hayvan Pazarı da ziyaret edilerek pazarın işleyişi izlenmiştir.

            Proje kapsamında birbirini tamamlayıcı faaliyet olarak planlanan, yaylalardaki hayvanların güvenliğini sağlamak ve veterinerlik hizmetlerini kolaylaştırmak üzere inşa edilmiş olan Yayla Kümeleme Çiti ile çobanların zorlu yaşam koşullarını iyileştirmek üzere tasarlanan yalıtımlı ve güneş enerjili Mobil Çoban Barınağı’nın bir arada yer aldığı Ardahan Merkez Alagöz Köyü yaylasında köy muhtarı ve mobil çoban barınağını kullanmakta olan çoban ile görüşme yapılmış, faaliyetlerin yerindeliği teyit edilmiştir.

            Faydalanıcılar ile yapılan görüşmelerde Proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerden yöre halkının ve İl/İlçe Müdürlüğü personelinin son derece memnun kaldıkları görülmüştür.

''